Aleksander Lubina: Komórka na lekcji
Telefon komórkowy/ipad/tablet na lekcji jest stosunkowo użytecznym sprzętem dydaktycznym. Oczywiście, zdarza się, że uczennice i uczniowie wykorzystują go czasami w nie-lekcyjnych celach, ale każde niepożądane zachowanie umożliwia jego korektę. Podczas lekcji dobrze przygotowanej i prowadzonej uczennice i uczniowie podczas lekcji w nieskrępowany sposób korzystają z telefonów komórkowych i pozostałych osobistych mediów elektronicznych wyłącznie po zgłoszeniu takiej potrzeby i najczęściej wyrażeniu prośby w języku obcym.
Media te służą do fotografowania zapisów na tablicach, plakatach, ekranach, utrwalania notatek własnych i kolegów, prac lekcyjnych i domowe oraz wszelkich wizualizacji. Filmować można proces lekcyjny: prace przy tablicach i pulpitach oraz plakatach, przygotowanie i wykonanie prezentacji, wykładów, referatów. Należy wchodzić do internetu i tak uzupełniać pracę przy dokumentach zmagazynowanych w komputerach.
Uczennice i uczniowie wykorzystują komórki i słuchawki podczas prezentacji tematycznych u rocznych, odczytów i referatów, spektaklów teatralnych – jak suflerów. Nagrywają swoje rozmowy na tematy wynikające z podstawy programowej i przesyłają jako dokumentację pracy lekcyjnej czy domowej. Nagrywają całą lekcję. Wdrażają się do robienie WebQuestów z lekcji, zadań oraz lekcji poza klasą (muzeum, archiwum – wszelkiego rodzaju eksploracja). Tak więc, można także rozmawiać na 6 – 10 różnych tematów równocześnie, rozmowy nagrywać i filmować, wymieniać się nimi i przedstawiać do analizy i oceny (także nauczycielowi).
Nie należy wykluczać do pracy z dwoma lub więcej monitorami równocześnie.
Więcej, dużo więcej, na ten temat mówi Lechosław Hojnacki, a znajomość z nim polecam zacząć od:
Do tej pory w tej serii ukazały się: