Alexis Langer – architekt, budowniczy wizytówki Kattowitz-Katowic

Wjeżdżamy pociągiem do mojego miasta Katowice, do czerwca 1922r Kattowitz i widzimy wieże. Zacytuję ks.dr Andrzeja Suchonia Kiedy wjeżdżam pociągiem do Kolonii to z okien wagonu widzę jak wyrasta katedra. Identyczny widok mam przy wjeździe do Katowic, tyle że nasz katowicki kościół jest na szczęście o wiele mniejszy, dzięki temu bardziej „przytulny”. Nasz kościół jest jakby miniaturą katedry kolońskiej – podkreśla Ksiądz Proboszcz dr Andrzej Suchoń. Ten piękny, przytulny, nasz Kościół Mariacki jest dziełem Alexisa Langer.

Agnieszka Zabłocka-Kos: Sztuka * Wiara * Uczucie. Alexis Langer – śląski architekt neogotyku, 1996. – fot. domena publiczna Wikimedia

Ślōnzok Alexis Langer urodził się 200 lat temu w Oławie w 1825r 2 lutego. Ukończył Królewską Szkołę Sztuki, Budownictwa i Rzemiosła we Wrocławiu. Był mistrzem murarskim uprawnienia i tytuł uzyskał w Kłodzku w 1848r. Dużo podróżował, poznawał architekturę i kontaktował się z doświadczonymi architektami. Pracował też przy konserwacji Katedry Kolońskiej (Kölner Dom)

Do Katowic trafił polecony przez Arcybiskupa Wrocławskiego Heinrich Ernst Karl Förster (Ślōnzoka) urodzonego w Głogowie. Liczba mieszkańców Katowic wzrosła i ks. dr Teodor Kremski podjął decyzję o budowie nowego kościoła parafialnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czyli Katowickiego Kościoła Mariackiego.

W 1861 roku wiosną w czasie podróży do Wiednia ksiądz Arcybiskup Forster zatrzymał się w Raciborzu u ks. dr Franza Heide. Na probostwie zorganizowano spotkanie, na które przyjechali ks. Kremski i pan Knnape – główny księgowy i omówiono budowę nowego kościoła. Arcybiskup Forster zapewnił subwencje w wysokości 10000 talarów. Po upływie kilku miesięcy ks. Arcybiskup Forster wydał zgodę na budowę nowej świątyni, która miała być wizytówką dla Śląska. Wykonanie projektu świątyni w stylu neogotyckim powierzono Alexisowi Langerowi, który przez kilka lat pracował przy konserwacji katedry kolońskiej. Ksiądz dr Teodor Kremski przekazał architektom swoje wizje dotyczące kościoła. Ksiądz dr Teodor Kremski był z zamożnej rodziny i w znacznej części przeznaczał rodzinne pieniądze na budowę kościoła. Był kapłanem niezwykle gorliwym i pracowitym.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w kwietniu

Pierwsze prace wykonano w maju 1862 roku, a kamień węgielny położono w sierpniu 1864 r. Budowa nowej świątyni pw. Najświętszej Marii Panny przy Marienkirchplatz, Holtzestraße (ul. Mariackiej) trwała 8 lat. Poświęcenie kościoła nastąpiło 20 listopada 1870 roku. Katowiccy Seniorzy (starsi ode mnie) mówią: „Kościół był oddany pod klucz, to znaczy, że wszystko było tak jak trza, bo wtedy nie mogło być inaczej”.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach – fot. domena publiczna Wikimedia

Katowicki kościół Mariacki był jedną z budowli Alexisa Langera (1825 – 1904) znanego śląskiego architekta. W tym roku mamy 200 lecie urodzin i prof. Agnieszka Zabłocka-Kos uważa, że należy przypomnieć i uczcić jednego z najważniejszych śląskich architektów i budowniczych. Jego budowle sakralne i świeckie stały na Śląsku, w poznańskim i Czechach.

Podsumowując:

Ślōnzok – Alexis Langer który zaprojektował i wybudował katowicki kościół Mariacki praktykował w Katedrze Kolońskiej ( Kölner Dom).

Ślōnzok – Ernst Friedrich Zwirner wzbudował Katedrę Kolońską( Kölner Dom)

Ślōnzok – Arcybiskup WrocławskiHeinrich Ernst Karl Förster polecił architekta Alexisa Langer Ślōnzok – ks. dr Teodor Kremski podjął decyzję o budowie nowego kościoła parafialnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czyli Katowickiego Kościoła Mariackiego.

Możemy być dumni z takiej wizytówki jak Katowicki Kościół Mariacki.

Pamiętajmy że miasto Kolonia to miasto partnerskie Katowic – od marca 1991 r

Bibliografia.

Fundacja dla Dziedzictwa

https://www.dladziedzictwa.org/2012/03/15/alexis-langer-mistrz-neogotyku-na-slasku/

Rzymskokatolicy w życiu Katowic. Historia katowickiego Kościoła Mariackiego. autor Bernadeta Szymik-Kozaczko https://sbc.org.pl/publication/211499

prof. Joanna Rostropowicz – filolog klasyczny, badacz kultury antycznej oraz śląskiej, wykładała na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Opolskim. ttps://wachtyrz.eu/ernst-friedrich-zwirner-budowniczy-kolonskiej-katedry-i-jego-slaska-ojczyzna/

Dej pozōr tyż:  Gdzie szumi Opawa… cz. 3 (ostatnia)

Prof. Agnieszka Zabłocka-Kos. Profesorka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, znawczyni dziejów architektury Wrocławia i Śląska w XIX i XX wieku. Zajmuje się także dziejami tzw. architektury politycznej w Europie Środkowej. Twórczość Alexisa Langera była tematem jej pracy doktorskiej, jest autorką książki “Sztuka, wiara, uczucie. Alexis Langer – śląski architekt neogotyku” Rozmawiała Beata Maciejewska

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,31665177,architekt-alexis-langer-nbsp-bez-matury-ale-z-talentem-wroclaw.html

 

Bernadeta SZYMIK – KOZACZKO

ur. w 1953 roku w Podlesiu Śląskim (obecnie Katowice-Podlesie).

Jestem dumna z otrzymanego: PRZICHWŎLYNI DLA BERNADETY SZYMIK – KOZACZKO

Sam się przaje slonski godce a tradicyje patronat Ojroposeł Marka Plury/ (2017r)

Certyfikatu je mecynasym ślonskij gödki Siesia Progres (2024r)

Tytuł „Przyjaciela szkoły” VIII LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Katowicach (2006r)

Jestem współautorką projektu „Interkulturalna nauka w wymianie uczniów —przyczynek do integracji europejskiej” realizowanego w Szkole Podstawowej nr 21 Katowice – Podlesie wspólnie z Krajowym Instytutem Pedagogiki i Mediów (LPM) Dudweiler/Saarland (Niemcy).

Współorganizowałam udział dzieci w projektach artystycznych z miastem Treviso (Włochy). Promowałam Śląsk w projektach„Budowanie nowych mostów” Landesjugendring NRW, Beamtenbund Jugend NRW, Sportjugend NRW, Północna Nadrenia – Westfalia (Niemcy).

Jestem autorką projektu „Wartości Śląska”, przyjętego do Inicjatyw Kulturalnych Katowic w marcu 2007.

Jestem autorką artykułów przypominających Naszą tradycję i historie. Uważam, że ważne jest pokazywania pozytywów i wspieranie dobrych zachowań i dobrych cech charakteru. Moją pasją osobistą jest rozwijanie i promowanie wiedzy o Śląsku.

W swoich wypowiedziach podkreślam, że: „Śląsk potrzebuje odczarowania informacji o Ślązakach i Śląsku”. Cieszyłabym się gdyby wypowiedzi i działania, szczególnie osób publicznych kształtowały prawdziwą opinię o Ślązakach i Śląsku”.

Dej pozōr tyż:  Gdzie szumi Opawa… cz. 3 (ostatnia)

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Alexis Langer – architekt, budowniczy wizytówki Kattowitz-Katowic

  • 13 marca 2025 ô 12:52
    Permalink

    W tym kościele zostałem ochrzczony, przystąpiłem do pierwszej Komunii Świętej przygotowany przez siostrę Benignę sportretowaną w Oknie Jacka Durskiego. W tym kościele modlą się Josef Janja i Robert Kokot z powieści Arnolda Ulitza der Grosse Janja. Kościół występuje także w Paternoster Honoraty Faber.
    Szkoda, ze ni zachował się oryginalny ołtarz, ale dobrze, że przetrwały witraże Adama Bunscha, ucznia Mehoffera oraz tryptyk pochodzący najprawdopodobniej z wieku XV. i tablica upamiętniająca bł. ks. Emila Szramka.

    Jeśli mówimy o Ślanzokach jako narodzie, to Alexis nie był Ślonzokiem tylko Niemcem z Śląska.

    Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza