Obrazy Górnego Śląska (#14): Luboszyce

Luboszyce (niem. Luboschütz)

Wioska położona niedaleko Opola, dla której charakterystyczną budowlą jest wielki kościół. Jego wieża, a właściwie oświetlony krzyż umieszczony na niej, widoczne są z daleka.

Miejscowość pojawia się na kartach historii pod koniec XIII w., a parafia katolicka św. Antoniego erygowana została 1 listopada 1924 r. Kościół wybudowano wcześniej, w latach 1918-1922 i konsekrowano go w 1922 r.

Kościół św. Antoniego w Luboszycach

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Luboszyce

Obecnie ta położona nad Małą Panwią miejscowość liczy około tysiąca mieszkańców. Na początku XVII wieku liczyła ona blisko 30 rodzin, jednak później wioskę nawiedził jakiś kataklizm, bo na początku XVIII w. doliczono się zaledwie 9 mieszkańców. Pod koniec tego wieku liczba ludności osiągnęła jednak już 10 rodzin kmiecych (Bauer), 11 zagrodniczych i 14 chałupniczych, co dawało w sumie 223 mieszkańców. W połowie XIX wieku zamieszkiwało ją 5 rodzin kmiecych i 3 półkmiece, 12 rodzin zagrodników oraz 40 chałupniczych. Ponadto – rodziny młynarza i karczmarza. W 1861 r. liczba mieszkańców wynosiła 414.

Młyn nad rzeką działał już w średniowieczu. W 1399 r. książę Władysław Opolczyk darował go wraz z całą wsią dominikanom opolskim.

Siedziba Wachtyrza w Luboszycach

dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).

Dej pozōr tyż:  Alexis Langer - architekt, budowniczy wizytówki Kattowitz-Katowic

Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.

Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.

Więcej informacji na moich stronach:
Profil autora na FB: https://www.facebook.com/foto.arcaion
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/

Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
Obrazy Górnego Śląska (#3): Winów
Obrazy Górnego Śląska (#4): Chrząszczyce
Obrazy Górnego Śląska (#5): Toszek
Obrazy Górnego Śląska (#6): Górki
Obrazy Górnego Śląska (#7): Folwark
Obrazy Górnego Śląska (#8): Chrzowice
Obrazy Górnego Śląska (#9): Boguszyce i Źlinice
Obrazy Górnego Śląska (#10): Szczepanowice i Wójtowa Wieś
Obrazy Górnego Śląska (#11): Góra św. Anny i okolice
Obrazy Górnego Śląska (#12): Łubie
Obrazy Górnego Śląsk (#13): Prądy i Siedliska w Borach Niemodlińskich

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

2 kōmyntŏrze ô „Obrazy Górnego Śląska (#14): Luboszyce

  • 4 września 2021 ô 16:32
    Permalink

    Piękne zdjęcia. Jeszcze jakby mógł Pan nieco więcej nacisku położyć na zabudowę mieszkalną, zwłaszcza tą tradycyjną śląską, byłoby super. W końcu wioski nie składają się tylko z kościołów i kapliczek.

    Ôdpowiydz
    • 5 września 2021 ô 20:27
      Permalink

      Bardzo chętnie, ale mieszkańcy nie lubią, gdy fotografuje się im domy. Generalnie źle się fotografuje na wsiach, gdy wiele osób z podejrzewa fotografującego o złe intencje

      Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza