Obrazy Górnego Śląska (#11): Góra św. Anny i okolice
Dla Ślązaków Anaberg, dla Niemców Sankt Annaberg, a dla Polaków Góra św. Anny jest miejscem szczególnym pod wieloma względami. Wzgórze Chełmskie to pozostałości dawnego wulkanu. Do sanktuarium św. Anny Samotrzeciej znajdującego się na szczycie prowadzą przepięknie kwitnące wiosną aleje czereśniowe, od Leśnicy na południu po Ligotę Górną na północy.
Zbocze południowe zajmuje również kalwaria z pocz. XVIII wieku obejmująca 26 wolnostojących kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicy św. Józefa. Kalwaria licznie odwiedzana jest w miesiącach letnich, gdy do sanktuarium przybywają pielgrzymki. Na zdjęciach przedstawiona została częściowo w gęstej mgle, która nadaje jej mistycznego charakteru.
Rolniczy krajobraz okolic Anabergu przeplatają widoczne w oddali zakłady przemysłowej części Górnego Śląska, a nawet hałdy kopalniane. W pobliżu Góry św. Anny znajduje się koksownia w Zdzieszowicach.
Góra św. Anny to miejsce święte miejsce dla Ślązaków, bez względu na opcję narodowościową. Miejsce, z którego zobaczymy wiarę na Górnym Śląsku, jego przemysł i rolnictwo oraz przyrodę, jako element dziedzictwa kulturowego.
Zdjęcia przedstawiają wszystkie te elementy: przyrodę Parku Krajobrazowego, sanktuarium i kalwarię oraz pola i zakłady przemysłowe widoczne ze wzgórza.
Aleje czereśniowe
Kalwaria i sanktuarium
Przemysł
Widoki i okolice

dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).
Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.
Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.
Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/
Cheba ze zodnych werkōw się na “industrialnyonyj” czyjnsci G/Ś tak niy kopci jak ze Deschowitz/Zdzieszowicach na “rolnym” G/Ś. Poleku czas zmiyniać stereotypy ;P. Jak ze Ôpola widać Annaberg, to że Annabergu widać tyż Ôpole abo? Fajny Blog ze tymi bildami że Oberschlesien!