Obrazy Górnego Śląska (#11): Góra św. Anny i okolice

Dla Ślązaków Anaberg, dla Niemców Sankt Annaberg, a dla Polaków Góra św. Anny jest miejscem szczególnym pod wieloma względami. Wzgórze Chełmskie to pozostałości dawnego wulkanu. Do sanktuarium św. Anny Samotrzeciej znajdującego się na szczycie prowadzą przepięknie kwitnące wiosną aleje czereśniowe, od Leśnicy na południu po Ligotę Górną na północy.

Zbocze południowe zajmuje również kalwaria z pocz. XVIII wieku obejmująca 26 wolnostojących kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicy św. Józefa. Kalwaria licznie odwiedzana jest w miesiącach letnich, gdy do sanktuarium przybywają pielgrzymki. Na zdjęciach przedstawiona została częściowo w gęstej mgle, która nadaje jej mistycznego charakteru.

Rolniczy krajobraz okolic Anabergu przeplatają widoczne w oddali zakłady przemysłowej części Górnego Śląska, a nawet hałdy kopalniane. W pobliżu Góry św. Anny znajduje się koksownia w Zdzieszowicach.

Góra św. Anny to miejsce święte miejsce dla Ślązaków, bez względu na opcję narodowościową. Miejsce, z którego zobaczymy wiarę na Górnym Śląsku, jego przemysł i rolnictwo oraz przyrodę, jako element dziedzictwa kulturowego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Zdjęcia przedstawiają wszystkie te elementy: przyrodę Parku Krajobrazowego, sanktuarium i kalwarię oraz pola i zakłady przemysłowe widoczne ze wzgórza.

Aleje czereśniowe

Kalwaria i sanktuarium

Przemysł

Widoki i okolice

Henryk Niestrój

dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).

Dej pozōr tyż:  Zdarzyło się w lipcu – śląskie kalendarium

Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.

Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.

Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/

Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
Obrazy Górnego Śląska (#3): Winów
Obrazy Górnego Śląska (#4): Chrząszczyce
Obrazy Górnego Śląska (#5): Toszek
Obrazy Górnego Śląska (#6): Górki
Obrazy Górnego Śląska (#7): Folwark
Obrazy Górnego Śląska (#8): Chrzowice
Obrazy Górnego Śląska (#9): Boguszyce i Źlinice
Obrazy Górnego Śląska (#10): Szczepanowice i Wójtowa Wieś

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Obrazy Górnego Śląska (#11): Góra św. Anny i okolice

 • 8 mŏja 2021 ô 02:03
  Permalink

  Cheba ze zodnych werkōw się na “industrialnyonyj” czyjnsci G/Ś tak niy kopci jak ze Deschowitz/Zdzieszowicach na “rolnym” G/Ś. Poleku czas zmiyniać stereotypy ;P. Jak ze Ôpola widać Annaberg, to że Annabergu widać tyż Ôpole abo? Fajny Blog ze tymi bildami że Oberschlesien!

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza