Obrazy Górnego Śląska (#4): Chrząszczyce (niem. Chrzumczütz)
Chrząszczyce (niem. Chrzumczütz)
Wieś w gminie Prószków, oddalona od centrum Opola ok. 7 km. Jest siedzibą bardzo starej parafii, wzmiankowanej już w XIII w. i obejmującej w poprzednich stuleciach wiele sąsiednich miejscowości, które dziś mają własne kościoły parafialne. Stąd prowadząc badania geenealogiczne i poszukując przodków w księgach metrykalnych z takich miejscowości, jak: Domecko, Boguszyce, Osiny, Folwark, Ochodze, Złotniki, Górki, Nowa Kuźnia i inne, należy sięgnąć do dawnego archiwum parafialnego w Chrząszczycach.
W Archiwum Państwowym w Opolu znajdują się mikrofilmy ksiąg metrykalnych parafii w Chrząszczycach począwszy od 1715 r. (księga chrztów). Księgi wprawdzie nie są kompletne i w przypadku większości parafii, brakuje niektórych roczników. Jednak są one znakomitym źródłem dla genealoga aż do rozpoczęcia działalności urzędów stanu cywilnego w październiku 1874 r. W przypadku Chrząszczyc właściwym urzędem był działający w Prószkowie Zamku. Oryginały ksiąg tego Urzędu Stanu Cywilnego (niem. Standesamt) także znajdują się w zasobie AP w Opolu. Korzystać z tych materiałów można na miejscu, jak i zamawiać usługi wyszukiwania przez pracowników Archiwum.
Chrząszczyce to urokliwa miejscowość, położona na wzgórzu, dlatego idealnie nadaje się do przedstawiania z oddali. Pięknie się prezentuje zarówno od strony Domecka, jak i wyrobiska Kopalni Folwark. Z każdego z tych miejsc doskonale widoczna jest wieża górującego nad wioską zabytkowego kościoła Matki Boskiej Szkaplerznej.
Sam kościół otoczony murem prezentuje się znakomicie również od wewnątrz. W zespole archiwalnym znajdującym się w Narodowym Archiwum Cyfrowym: Krajowy Urząd Dokumentacji Fotograficznej – Górny Śląsk (Landesbildstelle Oberschlesien) zachowało się zdjęcie wnętrza kościoła z lat 20tych ubiegłego wieku (https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/382c5dcce54ea646757ba622a87027addf601e54ff99c35dcf7cc19f2d8b0579), które można porównać ze zdjęciem prezentowanym w artykule.
Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
Obrazy Górnego Śląska (#3): Winów
dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).
Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.
Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.
Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/