Obrazy Górnego Śląska (#5): Toszek
Leżący niedaleko granicy obecnych województw opolskiego i śląskiego Toszek to sięgająca średniowiecza siedziba kasztelanii, a potem księstwa toszeckiego. W Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego (Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis) z końca XIII w. znany jako Tossez jest jedną z najstarszych miejscowości Górnego Śląska.
Malowniczo położony wśród pól z widocznym z dala zamkiem z przełomu XIV i XV wieku. Zamek ten powstał zapewne w miejscu budowli obronnej z X-XI wieku. Pod koniec XVIII w. był własnością rodziny von Eichendorff, zaś po pożarze w 1811 r. zdecydowano, że nie zostanie już odbudowany. Częściowo został zrekonstruowany dopiero w latach 1957-1963.
Toszek to miejscowość łącząca w sobie urok niewielkich miasteczek, z pięknym rynkiem, kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej (XV wiek) i sąsiadującą grotą z 1924 r. wzorowaną na tej z Lourdes z zaniedbanymi budynkami folwarku i innymi świadczącymi o ich dawnej świetności.
Toszek to także miejsca mniej znane, jak chociażby kirkut żydowski z połowy XIX wieku przy ul. Wielowiejskiej, z którego do dziś zachowało się jedynie 8 macew. Przy cmentarzu żydowskim chowano też zmarłych i zabitych w obozie NKWD. Obóz ten funkcjonował na terenie wybudowanego w 1884 r. kompleksu szpitala psychiatrycznego, który podczas II wojny światowej służył jako obóz dla jeńców alianckich.
Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
Obrazy Górnego Śląska (#3): Winów
Obrazy Górnego Śląska (#4): Chrząszczyce
dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).
Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.
Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.
Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/