Obrazy Górnego Śląska (#6): Górki
Górki (niem. Gorek)
Miejscowość położona, jak sama nazwa wskazuje na wzgórzu, oddalona jest kilka kilometrów od centrum Opola na trasie między Winowem, a Chrząszczycami. Na kartach historii pojawiła się ponad 700 lat temu, gdy w 1306 r. książę Bolesław zamienił 3 łany ziemi w Opolu na 8 łanów w Górkach. Ziemie te posiadał w 1312 r. wikariusz Radzlaus, kustosz z Opola.
W XIX w. powierzchnia Górek wynosiła równe 1000 mórg. We wsi był kowal, 3 krawców i szewc. Była też karczma oraz szkoła katolicka, do której uczęszczało w 1864 r. 134 uczniów z Górek, Winowa i Folwarku. W 44 prywatnych domach mieszkało 331 osób. Pod względem parafialnym mieszkańcy należeli już wówczas do parafii w Chrząszczycach. Niemniej cmentarz znajduje się obecnie na terenie wioski.
W okresie międzywojennym funkcjonowała tu polska szkoła mniejszościowa.
W latach 60. XX wieku we wsi były 144 budynki, a liczba mieszkańców dochodziła do 800 osób.
Większość uliczek w Górkach jest dosyć wąska, ale główna droga, zaczynająca się przy kapliczce na skrzyżowaniu z ulicą Opolską nie bez kozery nosi nazwę Szeroka. Poza charakterystycznymi dla tej części Górnego Śląska kapliczkami, zobaczymy wzdłuż tej drogi także wiele dawnych tradycyjnych opolskich domów.
Ulica Szeroka prowadzi na poligon wojskowy, który sąsiaduje z Górkami od północnego-zachodu.
W Górkach zobaczymy też krzyże stawiane niegdyś na drogach wjazdowych do miejscowości oraz w polu, wskazujące drogę do wioski. Jednym z takich krzyży jest Krzyż Niespora postawiony w 1885-1887 r. przy drodze do Folwarku.
Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
Obrazy Górnego Śląska (#3): Winów
Obrazy Górnego Śląska (#4): Chrząszczyce
Obrazy Górnego Śląska (#5): Toszek
dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).
Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.
Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.
Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/