Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
Domecko (niem. Dometzko, 1936 – Althaus)
Mająca średniowieczny rodowód miejscowość w powiecie opolskim, w gminie Komprachcice, na kartach historii pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku pod nazwą Domeczco, Demeczko, Dometsko itp.
Nazwa miejscowości według Heinricha Adamy ma pochodzić od staropolskiego imienia założyciela oraz pierwszego właściciela Domasława, a znaczyć ma „Wieś Domasława”. Inni autorzy nazwę miejscowości wywodzą od słowa dom, domek lub własność Domka.
Tak, czy inaczej na terenie Domecka niemało jest domów i domków wartych zobaczenia. W tym zbudowany ok. 1800 roku i istniejący do dziś, jako własność prywatna, dwór z zabudowaniami gospodarczymi, do którego należał niewielki park. Park jakiś czas temu poddany rewitalizacji, niestety jest trochę zaniedbany. Być może dzięki temu nawet sarny czują się tam jak w lesie, co widać na jednym ze zdjęć.
W Domecku, podobnie jak w wielu miejscowościach tej części Górnego Śląska, zobaczyć można charakterystyczne kaplice przydrożne oraz zabudowania tradycyjnych opolskich domów, widoczne na zdjęciach.
Majątek ziemski, jak w niemal każdej miejscowości na Śląsku, przechodził w ciągu dziejów z rąk do rąk. W 1443 r. jego właścicielem był niejaki Erenberg. Kilkadziesiąt lat później Buchta, potem Gerlach, a w okresie międzywojennym XX wieku Richard Neugebauer.
Pod względem przynależności kościelnej, Domecko należało do obszernej parafii katolickiej w Chrząszczycach. W latach 1957–1961 wybudowano w Domecku kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a w 1980 r. erygowano odrębną parafię. Ciekawostką jest to, że kościoły w Chrząszczycach i Domecku wzajemnie się widzą.
Miejscowość położona jest nad Prószkowskim Potokiem, romantycznie wijącym się wśród starych drzew wzdłuż głównej drogi wyznaczającej oś wsi. Stojąc na wschodnim krańcu Domecka zobaczymy piękną panoramę, a wśród pól wzgórze z kościołem w Chrząszczycach.
Niewielu pewnie wie, że tuż obok wsi, w niewielkim zagajniku pośród pól, znajdują się pozostałości dawnego grodziska z XIII wieku. Dziś w tym miejscu zobaczymy jedynie niewielkie wzgórze otoczone dawną fosą.
Pozostałe obrazy z Domecka:
Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).
Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.
Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.
Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/