Obrazy Górnego Śląska (#3): Winów
Najwyższe wzniesienie w okolicy Opola znajduje się w Winowie. Wzgórze zawdzięcza swe powstanie zwałom polodowcowym, które utworzyły się na dawnym wysokim brzegu Odry. Według legend, w czasach pogańskich składano tam ofiary bogom.
Dziś na wzgórzu znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, będące centrum Ruchu Szensztackiego w diecezji opolskiej. Kościół parafialny został wybudowanym w latach 1983-1987. Wcześniej Winów należał do parafii w Szczepanowicach.
Drogę do kościoła wskazuje ks. Alojzy Liguda, urodzony w 1898 r. w Winowie przy ulicy nazwanej jego imieniem, zamęczony w Dachau i beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r.
Tuż za Sanktuarium Wieczernika znajduje się ciekawy projekt edukacyjno-medytacyjna – Droga Małżeńska powstała w latach 2016-2019.
Przedwojenny Winów znany był jako miejscowość wypoczynkowa, gdzie na wzgórzu księżnej Luizy znajdowały się m.in. tor saneczkowy i restauracja.
W Winowie znajduje się także poligon wojskowy Winów-Górki, chętnie wykorzystywany nie tylko przez wojsko, ale także przez grupy rekonstrukcyjne.
Winów, to miejscowość, w której znajdziemy także tradycyjne zabudowania opolskie oraz murowane kapliczki przydrożne. Miejscowość ta znana jest także z uprawy winorośli i produkcji lokalnego wina.
Obrazy Górnego Śląska (#1): Zacharzowice
Obrazy Górnego Śląska (#2): Domecko
dr Henryk Niestrój – Górnoślązak z dziada pradziada, którego korzenie sięgają okolic Tarnowskich Gór z jednej, a Opola z drugiej strony. Absolwent historii oraz administracji Uniwersytetu Opolskiego. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Opolski, 2006). W latach 2000-2002 studia w Szkole Archiwalnej w Marburgu (Archivschule Marburg – Institut für Archivwissenschaft).
Karierę zawodową zaczął w Dziale Naukowo-Badawczym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Następnie – w Archiwum Państwowym w Opolu zatrudniony kolejno na stanowisku archiwisty, kierownika oddziału do spraw naukowych, popularyzacji i działań edukacyjnych oraz p.o. kierownika oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych do 1945 r. W latach 2012-2016 – zastępca dyrektora, następnie p.o. dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, a w latach 2016-2019 – zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Archiwum Państwowym w Opolu.
Zainteresowania to: historia regionalna (autor kilku monografii miejscowości), dawne pismo niemieckie (odczytywanie i tłumaczenie) oraz fotografia.
Więcej informacji na moich stronach:
Albumy fotograficzne: https://arcaion.pl/
Silesia. Historia Górnego Śląska: http://silesia.arcaion.pl/
Rotulus. Archiwistyka, aktoznawstwo, neografia gotycka: http://rotulus.arcaion.pl/
Kurrenta. Odczytywanie i tłumaczenie neogotyku niemieckiego: http://kurrenta.arcaion.pl/