Piast Gliwice mistrzem Polski! Ślōnsk mo majstra!

PIAST GLIWICE MISTRZEM POLSKI! Po „meczu tysiąclecia” śląski klub zostaje po raz pierwszy w swojej historii mistrzem najwyższej klasy rozgrywkowej!

 

Na naszych oczach napisała się historia – klub, który 20 lat temu grał jeszcze w B-klasie dzisiaj odniósł triumf w piłkarskiej ekstraklasie. Ba, jeszcze w poprzednim sezonie Piast walczył o utrzymanie aż do ostatniej kolejki. Teraz ostatni mecz też był bardzo emocjonujący, ale cele zupełnie inne. Piast w ostatnim meczu pokonał Lecha Poznań 1:0. Przy takim wyniku gliwiczanie nie musieli się już oglądać na rywali. Zresztą Legia i tak nie stanęła na wysokości zadania i zremisowała z Zagłębiem Lubin.

Klub z Gliwic nie ma wielkiego budżetu, ale prowadzi mądrą politykę kadrową. W zeszłym sezonie na Fornaliku kibice wieszali psy, ale mimo to nie został zwolniony. Owoce tej cierpliwości zarząd zbiera dzisiaj. Piast po raz pierwszy w swojej historii sięga po mistrzostwo. Kibice górnośląskich klubów występujących w lidze polskiej musieli czekać na to 30 lat. Tamten sukces pamięta Waldemar Fornalik – był wówczas piłkarzem Ruchu Chorzów. Dzisiaj razem ze swoimi zawodnikami podniesie mistrzowską paterę.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 

Na śląskim portalu Wachtyrz.eu relacjonowaliśmy drogę Piasta do mistrzostwa:

Znany warszawski pisarz Marek Bieńczyk kibicuje Piastowi

Relacja z kluczowego dla mistrzostwa meczu z Jagiellonią

Komentarz po wygranym meczu z Legią w Warszawie

Wywiad z legendarnym spikerem Piasta Andrzejem Sługockim

 

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

Dej pozōr tyż:  Rybnik: XXV Ślōnski Sztwortek

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza