Tomasz Słupik: Zadeklaruję narodowość i język śląski
Czy w nadchodzącym spisie powszechnym zadeklaruję śląską tożsamość?
W nadchodzącym spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską.
Jeśli tak, to jaką (łączoną z inną narodowością czy samodzielną) i dlaczego?
Zadeklaruję tylko narodowość śląską, podobnie jak zrobiłem to 10 i 20 lat temu. Wybór jest dla mnie oczywisty ponieważ rodzina, w której się wychowałem, jak również środowisko, w którym wzrastałem było śląskie. Reprezentowało charakterystyczny sposób myślenia, w którym tzw. duże identyfikacje zarówno polska, czy niemiecka były pewnym ograniczeniem lub historycznie kwestionowały śląską tożsamość dodając jej gębę prymitywnej lub prostackiej. Historyczna odrębność śląskiej wspólnoty z jej odmienną wrażliwością chociażby w stosunku do polskiej narracji historycznej to kolejny argument za wyborem śląskiej tożsamości. Perspektywa „dawnej kongresówki” w swym opisie historii pomija zupełnie śląski los związany ze zmieniającą się przynależnością państwową (Czechy, Austria, Niemcy), industrializacją, która w XIX wieku na ziemiach górnośląskich doprowadziła do rewolucyjnych przemian struktury społecznej, wyłonienia się nowych modeli życia zarówno zbiorowego czy też indywidualnego. Na Górnym Śląsku nowoczesność zawitała dużo wcześniej niż na historycznych ziemiach polskich, co miało swoje radykalne konsekwencje w rozumieniu wyłaniającego się zmodernizowanego świata społecznego i ekonomicznego. Przykładów różnic pomiędzy górnośląską wrażliwością, a jej niemieckimi, czy też polskimi odpowiednikami można by wymieniać bez liku. Oprócz wielu racjonalizacji, które można przy tej okazji konstruować, dla mnie wybór przynależności etnicznej jest również wyborem serca. I tym przy wypełnianiu formularza spisowego będę się kierował. W końcu tożsamość etniczna to subiektywna decyzja, gdzie kwestie namiętności i emocji odgrywają niepoślednią rolę.
Czy zadeklaruję używanie języka śląskiego?
Tak zadeklaruje używanie języka śląskiego. W moim konkretnym przypadku wymagać to będzie sporego wysiłku. W dzieciństwie i wczesnej młodości bowiem język śląski był na pierwszym miejscu. Później coraz mocniej zaczęła zastępować go polszczyzna. Jest nad czym popracować. Jest to na pewno wyzwanie. Ja akurat bardzo lubię wyzwania.
Tomasz Słupik – doktor politologii, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się historią idei, ze szczególnym uwzględnieniem epoki nowożytnej oraz rosyjskiej myśli społeczno-politycznej XIX i XX wieku. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest przede wszystkim filozofia polityczna. Znawca historii, kultury i współczesnych stosunków narodowościowych na Górnym Śląsku. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z tej dziedziny. W tym między innymi: „Wyznania Górnoślązaka czyli sięgnąć niemożliwego”, Sosnowiec 2008 oraz „Narody i nacjonalizm na Górnym Śląsku w XX wieku”, Toruń 2008. Współautor wraz z dr Małgorzatą Myśliwiec badań na temat aktywności politycznej mieszkańców województwa śląskiego w latach 2009 i 2010. Współredaktor książki poświęconej problematyce sprawiedliwości zatytułowanej „Sprawiedliwość w kulturze europejskiej”, Katowice 2011.
Publicysta i komentator życia politycznego w ogólnopolskich i regionalnych mediach m. in. Dzienniku Zachodnim, Gazecie Wyborczej, TVP, TVP Info, TVN 24, Polsat News, TV Silesia, Sfera TV, Radiu Katowice, Radiu TOK FM, PAP, miesięcznikach: „Polityka” „Fabryka Silesia” i „Śląsk”.
Powyższy tekst jest odpowiedzią na ankietę portalu Wachtyrz.eu, w której Kamil Kotas przepytuje znanych Ślązaków czy i dlaczego zadeklarują w nadchodzącym spisie powszechnym śląską tożsamość oraz używanie języka śląskiego.
Dotychczas odpowiedzieli:
Henryk Waniek: Potwierdzę swą śląską narodowość
Alojzy Lysko: Tożsamość jest siłą duchową regionu
Zbigniew Rokita: Zadeklaruję narodowość śląską oraz polską
Szczepan Twardoch: Śląska tożsamość wyrasta ze mnie samego
Marcin Melon: Byda deklarować norodowość ślōnsko
Henryk Jaroszewicz: Rozumiem i czuję, że jestem Ślązakiem
Wojciech Browarny: Śląskość jako tożsamość (post)narodowa
Artur Ganszyniec: Śląskość — filar mojej tożsamości
Dariusz Zalega: Postawię na narodowość śląską i polską
Joanna Rostropowicz: Zadeklaruję narodowość śląską i niemiecką
Aleksander Lubina: Naszkryflōm prowda
Piyknie napisane