Ruch Chorzów liderem ligi po remisie w meczu przyjaźni z Wisłą Kraków [FOTORELACJA]

Mecz w Krakowie był wyjątkowy pod wieloma względami. Pobity został frekwencyjny wynik ligi. Kibice oficjalnie ogłosili też zgodę między oboma klubami. Atmosfera na trybunach była świetna, kibice Wisły intonowali przyśpiewki w języku śląskim, chorzowscy opiewali zaś krakowski klub. Z murawy zapamiętamy bombę Daniela Szczepana i komediowe wykonane rzutu karnego przez Łukasza Janoszkę. Gra obu zespołów pozostawiała wiele do życzenia, ale remis powinien zadowolić obie drużyny – Ruch jest samodzielnym liderem, Wiśle zaś brakuje trzech punktów do strefy bezpośredniego awansu.

 

Wisła Kraków – Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
1:0 Luis Fernández 27-karny), 1:1 Daniel Szczepan 59

Wisła: Biegański – Gruszkowski, Łasicki, Moltenis, Jaroch – Żyro (90. Cisse), Duda (90. Szot), 80. Plewka (67. JeBata), Fernández (79. Talar), Młyński (67. Hugi) – Rodado. Trener: Jerzy Brzęczek.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Ruch: Bielecki – Kasolik, Szur, Sadlok – Michalski (46. Moneta), Piątek (8. Sikora), Swędrowski, Janoszka (57. Pląskowski). Kwietniewwski), Wójtowicz (57. Witek) – Szczepan (85. Foszmańczyk).

Żółte kartki: Jaroch, Jelić Balta – Swędrowski, Michalski.
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock).
Widzów: 22 117.

 

Dej pozōr tyż:  Radlin oszczędza energię

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Jedyn kōmyntŏrz ô „Ruch Chorzów liderem ligi po remisie w meczu przyjaźni z Wisłą Kraków [FOTORELACJA]

 • 19 września 2022 ô 17:00
  Permalink

  Wiyncy Takich! Dziynki! Miyjcie sie tam jako, bele przi zdrowiu!

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza