“Jo był ukradziony” w Rybniku

“Jo był ukradziony” Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka

autorzy: Kazimierz Miroszewski i Mateusz Sobeczko

To książka o tragedii Ślązaków w latach 1945 – do nadal…

Książka oparta na wspomnieniach Ślązaków, którzy cierpieli nie za swoje winy. Ci ludzie jeszcze żyją są wśród nas, wciąż przeżywają traumę z  tego powodu. Wspomnienia te wciąż wpływają na losy ich dzieci i wnuków.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Ôni sami rzōndzōm : “Ślōnzok wyboczo, ale przepōmnieć niy umi.” O tym i o powstaniu książki opowiedzą wspōłautor książki dr Mateusz Sobeczko i Marek Wystyrk prezes stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów-inicjator powstania książki.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza