Aleksander Lubina: Jak można „robić” dyktanda
Dyktanda przygotowują, przeprowadzają, poprawiają i oceniają uczniowie samodzielnie.
Uczniowie przygotowywali zestaw dyktand z tekstów znanych, albo też przed przeprowadzanym dyktandem zapoznawali kolegów z tekstem przewidywanym, rozsyłając go zainteresowanym mejlem.
Następnie dana uczennica lub dany uczeń “robiła” dyktando :
- czyta powoli cały tekst (wolno notować),
- czyta całe zdanie,
- dyktuje zdanie (częściami zdania),
- ponownie czyta całe zdanie (wolno uzupełniać),
- po przeczytaniu wszystkich zdań ponownie czyta cały tekst (wolno uzupełniać).
Zarówno dyktujący (czynnie) jak i piszący (biernie) podczas takiego dyktowania pracowali nad: artykulacją, intonacją, rozbiorem logicznym zdań…
Uczniowie wymieniali się dopiero co napisanymi tekstami i poprawiali je na podstawie wzoru znanego przed dyktandem – korzystali przy tym z nośników elektronicznych, ekranu, tablicy lub kserokopii.
Bywało, że uczennica/uczeń dyktuje, a jeden lub kilku uczniów pisało na tablicy/tablicach, a pozostali uczniowie na kartkach. Bywało, że uczennica/uczeń dyktowali, a pozostali pisali w parach lub grupach – wolno było podglądać, odpisywać… a czasami nie wolno. Przeplataliśmy dyktowanie przez uczennicę/uczenia odtwarzaniem tego samego tekstu z nośników – zdarza się, że czyta nauczyciel lub gość (krajowy/zagraniczny).
Uczniowie i uczennice samodzielnie, indywidualnie, w parach, grupach poprawiali swoje dyktanda lub dyktanda kolegów na podstawie wzorca, który stanowił tekst wyjściowy, a następnie oceniali według ustalonych kryteriów i wpisywali oceny do kart samooceny, a następnie do dzienników lekcyjnych – chociaż o wiele istotniejszym jest ćwiczenie i omawianie prac niż ocenianie formalne.
Tak przeprowadzone proste dyktando, staje się ćwiczeniem sprawności zintegrowanych, z elementami uczenia się poprzez nauczanie, doskonaleniem kompetencji językowych i społecznych, a być może także interkomprehensji! (przepraszam – tak okropne terminy pojawiają się we współczesnej glottodydaktyce).
Wiele podobnych tekstów znajdziecie Państwo w edunews.pl pana Marcina Polaka: https://edunews.pl/
Do tej pory w tej serii ukazały się: