Dorobek Jacka Uklei w Cechowni Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice

Aleksander Lubina

Dorobek Jacka Uklei w Cechowni Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice

Jacek Ukleja – malarz, scenograf, muzyk. Współzałożyciel zespołu muzycznego “Zdrój Jana”. W latach 1991-99 scenograf Teatru im. Słowackiego w Krakowie, w latach 2000-2003 Teatru Nowego w Łodzi.

Kopalnia Gleiwitzer Grube powstała w roku 1901 z połączenia pól górniczych przedsiębiorców z Nadrenii oraz Wiliama Suermondt spowinowaconego z Cockerillami.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W kopalnianej cechowni  zaprojektowanej przez Emila i Georga Zillmannów 1),  niemieckich architektów między innymi Nikiszowca, Giszowca, huty Uthemanna, elektrociepłowni Szombierki, szybu Carmen i kopalni Giesche, wystawiono prace  gliwickiego malarza Jacka Uklei, autora scenografii teatralnych i telewizyjnych dla między innymi  Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego i Bogdana Hussakowskiego.

Wystawa:

Na ścianach galerii cechowni zawisły wyjątkowo wyraziste charaktery ze sztuk Juliusza Słowackiego, Williama Shakespeara, S. Mrożka oraz z adaptacji tekstów Henryka Rzewuskiego, Adama Mickiewicza, Astrid Lindgren, z Tannhäusera Richarda Wagnera, bo w  kapitalnych kostiumach dla spektakli ze scenografią Jacka Uklei żyją soczyście zarysowane osobowości dramatyczne. Każdy po maturze rozpoznać musi Hrabiego i Wojskiego. Miniatury Feldmarszała i pozostałych należałoby wydać jako karty do gier edukacyjnych, zbiory pamiątek po dokonaniach twórców z Gliwic, a ja chętnie kupiłbym też filiżaneczki        i spodki z Uklejowymi projektami, bo przy kawie lubię patrzeć na postaci z krwi i kości, które współtworzą kulturowy krajobraz nie tylko na scenie.

Scenografie Jacka Uklei wymagają obejrzenia w teatrze, a filmy i filmiki na bardzo dobrym ekranie – wtedy dopiero przenikają się wzajemnie barwy i kształty. Pierwszą znajomość z nimi można co prawda zawrzeć w Cechowni, ale tam nie pomaga szkło za którymi zostały ukryte, które fatalnie odbija światło. Doprawdy, dorobek życia Jacka uklei zasługuje na profesjonalną ekspozycję.  Galeria Cechowni takich warunków zdecydowanie nie spełnia.

Z galerii cechowni wyższy nadzór kopalniany mógł rozmawiać z górnikami o warunkach fedrowania, tajlowania i strajkowaniu, ale do wystaw nadaje się średnio.

Z dorobku Jacka Uklei  zwróciłbym szczególną uwagę na następujące realizacje 2) :

„Ksiądz Marek” J. Słowackiego, reż. Jerzy Goliński

https://e-teatr.pl/files/programy/52479/ksiadz_marek_teatr_slowackiego_krakow_1971.pdf
„Burza” W. Szekspira, reż. Jerzy Goliński

https://encyklopediateatru.pl/przedstawienie/20539/burza
„Pamiątki Soplicy” H. Rzewuskiego, reż. Mikołaj Grabowski

https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=522677
„Portret” S. Mrożka, reż. Kazimierz Dejmek, Warszawa

https://teatrtv.vod.tvp.pl/594813/portret

„Trans-Atlantyk” W. Gombrowicza, reż. M. Grabowski

https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=521688
„Hamlet” W. Szekspira, reż. K. Dejmek, Łódź

https://wyborcza.pl/7,75410,1300585.html

„Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie” reż. M. Grabowski

https://stary.pl/pl/repertuar/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwie/

„Tannhäuser” R.Wagnera, z Wiesławem Bednarkiem, reż. Bogdan Hussakowski, Teatr Wielki, Łódź

Urodzony  w roku 1947  w Gliwicach Jacek Ukleja pisze o sobie.

Dej pozōr tyż:  Pierwsza edycja Konkursu na opracowanie lektury po śląsku

“Rodzice – artyści malarze, wprowadzili mnie do świata kultury i sztuki, który przez całe moje życie był moją Rzeczywistością i gwiazdą przewodnią. Moje miasto kształtowało mój charakter i poczucie ładu. Tak, jak Szkoła Muzyczna (vl) – za pracę jest nagroda – satysfakcja i spełnienie marzeń.

Od 1965 – ASP w Kr. – malarstwo u prof. Cz. Rzepińskiego i scenografia u prof. A. Stopki.

W ASP założyłem rockowy band „Zdrój Jana” – stricte undergroundowy i awangardowy. Były to lata 60-te i prowincjonalna rutyna i buta „fachowców” uniemożliwiła „Z. J.” nagrywanie odważnego rocka. Stąd brak świadectw, czyli nagrań. Ale pamięć żyje.

Od 1972 zajmowałem się scenografią, muzyką i plastyką filmów animowanych.”

O wystawie rozmawiałem z panem Henrykiem Wańkiem, który opowiedział mi o Studenckim Teatrze Gliwice – STG przy Politechnice Śląskiej, z którym Jerzy Jarecki przygotował światową premierę  Ślubu Witolda Gombrowicza w scenografii Krystyny Zachwatowicz.   Zdarzenie to miało miejsce 4 kwietnia roku 1960.

Następnie Stanisław Edward Mołek  wyreżyserował większość z czterdziestu premier, głównie w scenografiach Romana Nowotarskiego. Scenografię dla STG projektował także Roman Kalarus.

Sceną macierzystą był Kino-Teatr X  i powołana w 1980 roku Scena Prób STG. 3)

 

STG oraz wystawa w Cechowni  otwierają jakiś horyzont, ale niekoniecznie perspektywy.

Gliwickim twórcom należą się podziękowania i szacunek. Przede wszystkim tym zapomnianym za żyjącym. Pomników takich czy innych w Gliwicach jest liczba wystarczająca.

Idźcie, popatrzcie, podziwiajcie i pogadajcie z panem Jackiem Ukleją, którego czasami można spotkać na gliwickim rynku.

CECHOWNIA, ul. Bojkowska 35 A
Wystawa trwa od 4 czerwca do 31 sierpnia 2022 r.

1)      http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/tworcy/Zillmannowie/Zillmannowie.htm
2)      Wybrane realizacje Jacka Uklei:

filmografia

Dej pozōr tyż:  Historische Entwicklungen zu (Ober)Schlesisch

Kostiumy

Dekoracje

Bajki Miki Mola:

Opracowanie plastyczne

Muzyka

  • 1996 – Pogodzić się ze światem – spektakl telewizyjny – scenografia, muzyka;
  • 1979 – Debiut – film fabularny – krótkometrażowy – muzyka (“Zdrój Jana”);
  • 1977 – frrrrrrrrrrr – film animowany – opracowanie plastyczne, muzyka, współpraca reżyserska;
  • 1976 – Fantomobil – film animowany – muzyka;
  • 1973 – Z czterech stron – film fabularny – krótkometrażowy – muzyka;

Projekty dekoracji

Współpraca plastyczna

Obsada aktorska

  • 1993 – Gorące uczucie – spektakl telewizyjny scenografia, obsada aktorska (Lifszyc, pierwszy mąż Naty);
Dej pozōr tyż:  „Był naszym ulubionym kolegą, nigdy go nie zapomnimy…”

Współpraca reżyserska

  • 1977 – frrrrrrrrrrr – film animowany – opracowanie plastyczne, muzyka, współpraca reżyserska;

reżyseria

adaptacja

źródło: https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1116681

3)      Wybrane realizacje STG:
  • 1960: ŚlubWitold Gombrowicz (reżyseria: Jerzy Jarocki, scenografia: Krystyna Zachwatowicz)
  • 1961: Świetny Włodzio i RzemieślnicyJerzy S. Sito (reżyseria: Jan Biczycki, scenografia: Krystyna Zachwatowicz)
  • 1962: Szantan to jest zabawa – kabaret (reżyseria: Jan Biczycki, scenografia: Kazimierz Wiśniak)
  • 1963: Muzeum – program składany według tekstów Emila Zegadłowicza, Tadeusza Różewicza, Jerzego Harasymowicza, Witolda Gombrowicza i innych (reżyseria: Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1964: Wielka Tajemnica Gabinetu – kabaret (reżyseria: Krzysztof Gosiewski, Janusz Lekki, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1965: ZmierzchIsaak Babel – prapremiera (inscenizacja: Jerzy Matula, Stanisław Edward Mołek, reżyseria: Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1967: Wiosna – według Bruno Schulza – prapremiera (adaptacja i inscenizacja: Roman Nowotarski, Stanisław Edward Mołek, Jerzy Malitowski, Jerzy Matula, Herbert Kałuża, reżyseria: Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1969: Rzecz listopadowaErnest Bryll (reżyseria: Jan Skotnicki, Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1970: Podróżni – widowisko (scenariusz i scenografia: Roman Nowotarski, inscenizacja i reżyseria: Stanisław Edward Mołek i Roman Nowotarski)
  • 1972: Jasełka ModerneIreneusz Iredyński (reżyseria: Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1973: Fabryka Absolutu – według Karela Čapka (pomysł i scenografia: Roman Nowotarski, adaptacja i inscenizacja: Stanisław Edward Mołek, Roman Nowotarski, Jerzy Malitowski, reżyseria: Stanisław Edward Mołek, muzyka: Leszek Furman, Witold Wertel z zespołem jazzowym “High Society Band“)
  • 1979: Państwo Trawnik – widowisko według tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bruno Schulza i innych (scenariusz i inscenizacja: Roman Nowotarski, Stanisław Edward Mołek, Jerzy Malitowski, reżyseria: Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski)
  • 1983: Powrót do lasu – bajka dla dzieci według pomysłu STG, napisana przez Michała Wrońskiego (reżyseria: Stanisław Edward Mołek, scenografia: Roman Nowotarski, muzyka: Leszek Furman)
  • 1986: Powrót Smoka – Marcin Wolski, Lucjan Radzikowski – widowisko baśniowe dla dzieci (reżyseria: Stanisław E.Mołek, scenografia: Roman Kalarus, muzyka: Leszek Furman)

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; publicysta, pisarz, moderator procesów grupowych, edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza