Chorzów: Industriada w Muzeum Hutnictwa

17 czerwca Muzeum Hutnictwa w godz. 12.00-20.00 zaprasza na INDUSTRIADĘ.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się pod hasłem „Sztuka przemysłu”. Z tej okazji w chorzowskie muzeum przygotowało 80 wydarzeń, w tym niemal 40 warsztatów, 13 wycieczek przewodnikiem (6 z nich specjalnie dla rodzin z dziećmi) oraz 9 wizyt w dwóch działających w sąsiedztwie zakładach przemysłowych. Wszystkie wydarzenia organizowane będą pod wspólnym hasłem – Hutnictwo to sztuka!

Przedstawienia przemysłu znajdziemy niemal w każdej z dziedzin sztuki. Związki między nimi są powszechne, choć na co dzień często niedostrzegane. Nie inaczej jest w przypadku hutnictwa. Na przykład huta i poezja. Kto by pomyślał, że to dobrana para! Przywołany w tytule tekstu fragment wiersza Józefa Czechowicza niech będzie tego dowodem. Jestem przekonany, że przygotowany przez nas program odkryje wiele więcej takich zaskakujących historii, a dzięki nim wciągniemy uczestników INDUSTRIADY w sam środek hutniczego żaru. – zachęca Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Z Hutą Królewską na terenie, której działa Muzeum związany jest słynnym obraz Walcownia żelaza namalowany przez Adolpha von Menzla. Obraz ten przedstawiający królewskohuckich walcowników przy pracy ma też swój podtytułu – WSPÓŁCZEŚNI CYKLOPI. Wyobrażenie to stało się inspiracją do gry terenowej pod tym samym tytułem, która odbędzie się w dniu INDUSTRIADY. Złożoność barw i kolorów można będzie odkryć podczas warsztatów TAJEMNICE KOLORÓW UKRYTE W ROŚLINACH, HUTNICZA PALETA BARW, czy GRAFICZNE DZIEŁA SZTUKI. Z kolei techniczny i architektoniczny kunszt industrialu przybliżą uczestnikom warsztaty z wykorzystaniem miedzi i drewna zatytułowane WSPÓŁCZESNE MOJRY. PRACOWNICE I PRACOWNICY WYDZIAŁU ELEKTRYCZNEGO HUTY oraz MAJSTER CHALLENGE – warsztaty konstrukcyjno – budowlane połączone z animacjami. Festiwal zakończy się mocnym uderzeniem. O 19:00 zaplanowano koncert grupy perkusyjnej

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Ślōnski tref w Rozkochowie (pow. krapkowicki)

WALIMY W KOCIOŁ Jak to zwykle na hucie – będzie moc i hałas.
Podczas INDUSTRIADY na terenie Muzeum obowiązywać będzie jeden wspólny bilet na wszystkie wydarzenia w cenie specjalnej 10 zł (bilety ulgowe 5 zł, dzieci do 7. r. życia wchodzą za darmo). Bilet do nabycia on-line: bilety.muzeumhutnictwa.pl/ lub w kasach placówki.
Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32 704 96 31 (czynny wyłącznie w godzinach pracy Muzeum).
Szczegóły: muzeumhutnictwa.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza