Zabrze: Zrewitalizowana strefa naziemna Sztolni Królowa Luiza wkrótce otwarta! 

 Zbliża się nasze wielkie święto. Otwarcie wyjątkowej i niepowtarzalnej strefy Carnall – naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, na które zapraszamy już 2 lipca br. 

Strefa Carnall (nazwana tak od charakterystycznego szybu górującego nad całością, będącego częścią historycznej Kopalni Królowa Luiza), to zespół zabytkowych, powierzchniowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX wieku. Te poprzemysłowe budynki były rewitalizowane na przestrzeni minionych lat, a część z nich stopniowo oddawana do użytku. Ostatni, największy etap prac (właśnie zakończony), został zrealizowany jako część dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”. Wśród niedostępnych do tej pory obiektów, które zyskały drugie życie, należy wymienić m.in. maszynownię szybu Prinz Schönaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dedykowaną ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach. Dawny warsztat elektryczny zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji cennego wyposażenia Muzeum. Dodatkową atrakcją (kolejnym unikatem w skali Europy!) jest wyremontowana parowa maszyna wyciągowa szybu Carnall, czynna niezmiennie od 1915r.– pokaz jej działania z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.  

Zakończone prace konserwatorskie i remontowo-budowlane pozwoliły na stworzenie spójnego, unikatowego w skali całego kraju zespołu poprzemysłowego, w którym każdy budynek ma swoją historię. Uczestnicy wydarzeń kulturalnych i turyści znają już dobrze zabytkową łaźnię łańcuszkową – bodaj najbardziej charakterystyczny obok samego szybu Carnall budynek w strefie naziemnej Sztolni. Wśród dotychczas dostępnych budynków znajdowała się także dawna kompresorownia z wystawą „Niezwykła historia” – poświęconą losom Kopalni Królowa Luiza czy rozdzielnia prądu 6kV z wystawą o historii elektryfikacji kopalń. Otwarte były już od jakiegoś czasu również dawna akumulatorownia z eksponatami z zakresu oświetlenia górniczego oraz taras widokowy na wieży wyciągowej szybu Carnall.  

Dej pozōr tyż:  Marsz Autōnomije 2024

Dzięki zakończeniu prac rewitalizacyjnych, ten wyjątkowy zespół zabudowań, wzbogacony o nowe atrakcje, będzie doskonałym uzupełnieniem tras podziemnych Sztolni Królowa Luiza, umożliwiając spędzenie całego, aktywnego dnia na poznawaniu górniczej przeszłości regionu.  

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Każdy odwiedzający kompleks, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie: bogata oferta turystyczna rozbudowana o nowe przestrzenie i wystawy, wydarzenia kulturalne w industrialnej atmosferze, miejsce relaksu z rodziną i znajomymi – w te wakacje zabrzańskie zabytki będą tętnić życiem! 

 • Zapraszamy już od 2 lipca, godzina 14:00. 

W programie: 

 • Zwiedzanie dla starszych odwiedzających i emocjonująca gra terenowa „Misja Ratownicza” dla tych młodszych; 
 • Warsztaty z udziałem grupy teatralnej „Lufcik na korbkę”; 
 • Pokazy ratownicze, w tym symulator kapsuły ratowniczej; 
 • Diabelski młyn; 
 • Koncerty: JARECKI o godz. 19:00, gwiazda wieczoru – BOVSKA o godz. 20:00; 
 • DJ set na zakończenie; 
 • Strefa gastronomiczna; 

*Na wszystkie atrakcje wstęp wolny  

Dla tych, którzy nie dadzą rady dotrzeć w dniu otwarcia, nic straconego, przez całe wakacje czekają na nich następujące atrakcje: 

 • Zwiedzanie strefy Carnall (samodzielne lub z przewodnikiem); 
 • Emocjonująca gra terenowa dla najmłodszych – podążaj za wskazówkami umieszczonymi na naszej mapie i doprowadź do końca Misję Ratowniczą! 
 • Pub wraz z małym ,,co nieco” w budynku dawnej zmiękczalni; 
 • „Carnall Festiwal” – od 10 lipca na melomanów i wszystkich spragnionych letniego chillu czeka weekendowy cykl muzyki na żywo i dj-skich setów na świeżym powietrzu.
Dej pozōr tyż:  Tychy: Zaprojektuje czapki frygijskie na IO

Adres: Strefa Carnall, ul. Wolności 408, Zabrze.  

Rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem można dokonywać od dnia 21.06.2021: 

 telefonicznie pod nr (32) 271 40 77 oraz online pod adresem https://bilety.kopalniaguido.pl 

otwarcie strefy carnall

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza