„Wrześniowe  światło” Horsta Bienka – premiera audiobooka

Po roku od premiery audiobooka „Pierwsza polka” zapraszamy do wysłuchania kolejnej części Tetralogii Gliwickiej, która została nagrana dzięki  wsparciu finansowemu Biblioteki Instytutu Goethego w Warszawie. Data premiery została wybrana nieprzypadkowo – 7. grudnia przypada 31 rocznica śmierci śląskiego pisarza.

Wrześniowe światło” to druga z kolei część Tetralogii Gliwickiej Horsta Bienka. Mamy początek września, działania wojenne przesuwają się w szybkim tempie na wschód. Entuzjazm związany ze zwycięstwem miesza się ze strachem. Młodzi aż nie mogą doczekać się wyjazdu na front, a starsi pamiętają jeszcze gorycz Wielkiej Wojny. Cała historia skupia się wokół pogrzebów: męża głównej bohaterki Valeski Piontek i Żyda Georga Montaga. Bienek w mistrzowski sposób przedstawia nam dzień z życia miasta, melancholia ostatniego pożegnania przeplata się ze sprawami przyziemnymi. W młodych bohaterach buzują hormony, a niepewne jutro tym bardziej zmusza do chwytania życia pełnymi garściami. W półcieniu przemykają historie Żydów, którzy nie wiedzą do końca, jak się odnaleźć w tej wojennej codzienności. I to przeklęte wrześniowe światło, które „kłuje w skórę”….

Audiobook,  podobnie jak wcześniejsza „Pierwsza polka”, czytany przez Klaudiusza Kaufmanna, pojawi się do bezpłatnego odsłuchania na kanale YouTube.

Premiera pierwszej części „Wrześniowego światła” odbędzie się 7.12.2021 o godzinie 12:00, a od godziny 18:00 dostępna będzie część druga.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Część 1:

Część 2:

Dej pozōr tyż:  Bajka o fynchelkach

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza