Śląsk solidarny z Białorusią! Manifestacja poparcia dla demokracji [FOTORELACJA]

“Śląsk solidarny z Białorusią!” – pod tym hasłem w piątek wieczorem w Katowicach odbyła się manifestacja poparcia dla ruchu demokratycznego w Białorusi. Protestujący sprzeciwiali się przemocy obecnej władzy. W wydarzeniu wzięło udział ponad sto osób. Zorganizował je kolektyw Uotwarty Ślůnsk.


Komentarz:

Spójrzcie na te zdjęcia i poczujcie nadzieję, która bije od młodych, zaangażowanych i pięknych Białorusinek i Białorusinów. Ich kraj się budzi, a oni wyszli na ulicę swojego nowego miasta – Katowic. I dołączyło do nich wielu lokalsów, by połączyć się węzłem solidarności z Białorusią.

Rzadko się zdarza, żeby podczas jednego wydarzenia można było przeżyć tyle emocji – od radości przez smutek w stronę nadziei. Łzy, śmiech, okrzyki, przemówienia, śpiew, taniec. Dosłownie wszystko.

Ci młodzi ludzie zrzucili już z siebie więzy reżimu. Teraz pora na ich kraj. Wolna Białoruś!

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tychy: finał 7. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza