Rybnik: Industriada na Ignacym

„Sztuka Przemysłu” – pod takim hasłem organizowana jest XIV edycja Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki 2023 jak zwykle także w Rybniku.

Tegoroczna edycja Industriady to 2 dni świętowania, 46 obiektów i 443 wydarzenia.

Święto Szlaku Zabytków Techniki od czternastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Tym razem zapraszamy do wspólnego odkrywania, jak nierozerwalnie przemysł łączy się ze sztuką – czytamy na oficjalnej stronie Industriady.

16 i 17 czerwca sporo będzie się oczywiście działo na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Najpierw (w piątek, 16 czerwca),  Ignacy zaprasza na happening będący zapowiedzią samej Industriady. W programie m.in. przejazdy Lokomobili Hipolita Cegielskiego (od godz. 15.00 do 20.00), uruchomienie dwóch spalinowych silników stacjonarnych. O godz. 17.00 w nadszybiu Kościuszko odbędzie się otwarte dla publiczności spotkanie z zespołem BIG CYC, które poprowadzi Leszek Gnoiński (spotkanie biletowane, cena 5 zł). Potem koncerty na terenie otwartym Zabytkowej Kopalni Ignacy (wstęp wolny):

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 • 00 – Górnicza Orkiestra Dęta „Marcel”
 • 00 – BIG CYC (koncert jubileuszowy – 35 lat na scenie)

Pierwszy utwór zespół Big Cyc zagra wspólnie z Górniczą Orkiestrą Dętą „Marcel”.

BIG CYC – 35 Lat w trasie. Trudno w to uwierzyć, ale gramy dla Was od 35 lat. Podobno jesteśmy jak stare wino, coraz lepsi i coraz bardziej wytworni. By się o tym przekonać, musicie wpaść na koncerty w 2023 roku. Oparty na wnikliwej obserwacji polskiej rzeczywistości program, przeboje z pierwszych i kolejnych płyt, inspirowany jak powszechnie wiadomo literaturą Gombrowicza, Mrożka czy Witkacego, do dziś stanowi naszą rakietową, satyryczną wizytówkę – tak zespół i koncert zapowiada na swojej stronie Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

Dej pozōr tyż:  Tychy: "Śnialnia. Śląski underground" w MMT

O godzinie 21.00 zaplanowano rozświetlenie budynków Zabytkowej Kopalni Ignacy w oficjalnym kolorze Industriady czyli na pomarańczowo.

Kolorowo, energetycznie, a przede wszystkim ciekawie zapowiada się też sama Industriada! (sobota, 17 czerwca). W programie oczywiście zwiedzanie całego kompleksu zabytkowej kopalni, w tym wystawy „Wiek Pary” poświęconej pierwszej rewolucji przemysłowej i pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej. Gratką dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce i architekturze przemysłowej będzie z pewnością spacer-wykład z dr hab. Jerzym Gorzelikiem, historykiem sztuki z Uniwersytetu Śląskiego. Zaplanowano także pokazy ruchomych eksponatów z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie poruszała się lokomobila parowa samobieżna wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. Zaprezentowane zostaną też dwa silniki spalinowe: z 1930 i 1939 roku.

Teren rekreacyjny przy Zabytkowej Kopalni Ignacy zamieni się w wielką strefę sztuk perfomatywnych i animacji dla dzieci. W industrialnej scenerii zagości teatr, muzyka i taniec. Szczudlarze, tancerze, performersi, aktorzy i animatorzy z udziałem publiczności zaproszą do świata rozrywki, iluzji i sztuki cyrkowej. Każdy może wziąć udział w zabawie. W programie familijny spektakl plenerowy ”Amore czyli retro cyrk”, interaktywne pokazy cyrkowe, swobodne i improwizowane występy szczudlarzy i cyrkowców w konwencji żywych rzeźb Złotoludów oraz cztery stanowiska warsztatowe (żonglerka, monocykl, szczudła, bańki mydlane) – zachęca do odwiedzin kopalnia Ignacy.

W programie Industriady na Ignacym także warsztaty naukowe: Jak działa dron? oraz Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości. Nie zabraknie też muzycznej odsłony – zaprezentuje się m.in. Orkiestra Na Dużym Rowerze czyli projekt, podczas którego muzycy jednocześnie jadą i grają na instrumentach. Będą też koncerty: rybnickiego zespołu Kawa z Mlekiem i Coast Patrol z Rydultów.

Dej pozōr tyż:  Rada Języka Śląskiego bierze się do roboty

Jednym z punktów programu będzie „Nocna iluminacja kopalni”, podczas której będzie można podziwiać budynki kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy w wyjątkowej oprawie świetlnej, podkreślającej kunszt kopalnianych budowli i sztukę architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX w. Industriadę w Zabytkowej Kopalni Ignacy zakończy pokaz sztuk ogniowych i pirotechnicznych. W spektaklu grupy Locomotora, poza żywym ogniem, pojawią się efekty pirotechniczne w postaci flar, wulkanów, dymów, stroboskopów. Budynki kopalni rozbłysną blaskiem światła. Na koniec swoje atuty zaprezentuje fontanna parowa.

Program Industriady 2023

Wydarzenia w ramach sobotniej Industriady podzielono na atrakcje płatne i bezpłatne:

Wstęp płatny – bilety do zakupienia w kasie lub na kopalniaignacy.pl:

 • 00-19.00 Zwiedzanie Kopalni (oferta specjalna 25 zł / 15 zł, w cenie pokaz maszyny parowej)
 • 00-17.00 Pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej (pokazy o pełnych godzinach)
 • 00-17.00 Sztuka w przemyśle między historyzmem a modernizmem (wykład historyczny, 5 zł)

Wstęp wolny:

 • 00-19.00
  Ocalić od zapomnienia – Stara kopalnia (wystawa fotograficzna – Szyb Kościuszko) Litografie Ernesta Knippla (wystawa – Galeria Sprężarkownia) //
  Modele i miniaturowe maszyny parowa (wystawa – Maszynownia Szybu Głowacki)
 • 00-19.00 Sztuka akrobacji szybowcowej (wystawa fotograficzna)
 • 30-17.00 Modele pracujących maszyn parowych (prezentacja)
 • 00-17.00 Warsztaty naukowe – Sprężarkownia:
  Jak działa dron?
  Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości
 • 00-19.00 Strefa animacji i rekreacji w parku pary (animacje dla dzieci)
 • 00-20.00 Lokomobile ruszają pełną parą (pokaz pracy maszyny)
 • 00-18.00 Coast Patrol (koncert)
 • 30-19.30 Kawa z Mlekiem (koncert)
 • 00-21.00 Orkiestra Na Dużym Rowerze (koncert)
 • 00-23.30 Nocna iluminacja kopalni (pokaz)
 • 30-22.00 Industrial ze światłem, ogniem i parą (pokaz)
Dej pozōr tyż:  Tydzień śląskiej nauki w Europarlamencie, czyli Śląsk w Europie 3.0!

Szczegóły programu

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza