Rusza pierwszy na świecie internetowy wideo kurs… ślōnskij gŏdki

Moda na ślōnsko gŏdka kwitnie! W październiku do księgarń trafi „Drach” Szczepana Twardocha po śląsku. Zadebiutuje także pierwszy na świecie kurs ślōnskij gŏdki.

21 dni – dokładnie tyle dziś potrzeba, aby nauczyć się ślōnskij gŏdki. W sieci zadebiutował właśnie pierwszy na świecie wideo kurs, na którym można nauczyć się gŏdać jak rodowity Ślązak. Jego autorami są twórcy biura językowego PoNaszymu.pl, które tłumaczyło już m.in. dla Coca-Coli i Tchibo.

Chcesz nauczyć się gŏdać? Jeszcze nigdy nie było to tak proste. W sieci zadebiutował właśnie pierwszy na świecie wideo kurs języka śląskiego. W 3 tygodnie uczy on ponad 2000 najpopularniejszych słów i zwrotów, śląskiej gramatyki i pisowni, a także historii Śląska, tradycji i obyczajów w regionie, a nawet… przekleństw i tzw. false friends, czyli zwrotów, które mimo, że brzmią tak samo ,jak znane nam słowa po polsku, to po śląsku znaczą coś zupełnie innego.

Jak twierdzą jego twórcy, ma on pomóc w popularyzacji gŏdki, zwłaszcza wśród młodych ludzi, także poza regionem. – Dziś jest moda na gŏdanie, skończyły się kompleksy! Gŏdki chcą uczyć się licealiści, studenci i osoby starsze. Interesują się nią także firmy działające na Śląsku i poza nim. Coraz więcej osób chce także doskonalić swoją śląszczyznę, poznając gramatykę i ortografię – mówi Adrian Górecki, właściciel biura językowego PoNaszymu.pl, które stworzyło kurs.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

– Do tej pory jednak brakowało narzędzia, które w prosty sposób uczyłoby gŏdać i które przybliżyłoby w nowoczesny sposób także kulturę, tradycję i historię regionu. Lekcje on-line mają szansę to zmienić. Tym bardziej, że na dzienną naukę wystarczy poświęcić 30 minut, a wszystko odbywa się przed komputerem, tabletem lub smartfonem – dodaje.

Dej pozōr tyż:  Śląski handmade w M1 Zabrze

Sam kurs ma natomiast trwać równo 21 dni. Każdy tydzień kursu poświęcony jest innym zagadnieniom. Kursanci siedząc przed komputerem i oglądając wideo-lekcje poznają najpotrzebniejsze zwroty używane w codziennym życiu, uczą się konwersacji, ale także poznają region, z którym nierozerwalnie związana jest gŏdka.

To jednak nie wszystko. Kurs uczy także podstaw gramatyki śląskiej, konstrukcji zdań i odmiany słów. Jego uczestnicy poznają także zasady śląskiej ortografii i zapisu słów w ślabikŏrzu. W końcu kurs uczy czytać teksty po śląsku. Ciekawym jego elementem są także lekcje poświęcone pochodzeniu śląskiego, na którym poznaje się bohemizmy i germanizmy.

– To praktyczny kurs, po którym naukę można od razu wcielić w życie. Mogą z niego korzystać zarówno osoby, które nie nauczyły się śląskiego w domu, osoby, które gŏdajōm, ale chcą poprawić swój śląski, ale także osoby spoza Śląska, które np. są zafascynowane regionem lub planują tutaj przeprowadzkę. To również gratka dla osób, które chcą w swoim CV zabłysnąć ciekawą pozycją  – wyjaśnia Adrian Górecki.

Wideo lekcje w ramach kursu prowadzą 3 osoby. Adrian Górecki – założyciel biura tłumaczeń PoNaszymu.pl, Barbara Grządziel-Szylar, bohemistka i specjalistka od języków słowiańskich, a także Rafał Szyma, filolog polski, autor zbioru śląskich opowiadań „Leanderka”, a także redaktor i korektor wielu książek po śląsku.

– Kurs prowadzą osoby, dla których gŏdka to pasja, które od lat aktywnie działają popularyzując ją, ale także tradycje związane z regionem. To również zespół, który pracował już nad tłumaczeniami popularnych kampanii dla takich firm jak Coca-Cola, Tchibo, Traficar czy Lider Taxi. Wspólnie tłumaczyliśmy także system Android na smartfony firmy Samsung – mówi.

Dej pozōr tyż:  Wokalistka ze Ślōnska ze Czeskim Słowikym 2021

Aby wziąć udział w kursie wystarczy wejść na stronę www.KursGodki.pl i zapisać się. Jego twórcy do wyboru przygotowali 2 pakiety. Pakiet Szkolŏrz kosztuje 79 zł i zawiera 21 lekcji, 7 godzin video oraz ponad 100 stron ćwiczeń i materiałów edukacyjnych. Kursanci zyskują także roczny dostęp do platformy.

W opcji Szkolŏrz Plus kosztującej 179 zł oprócz powyższego kursant zyskuje dodatkowo dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, na której może na bieżąco konsultować postępy w nauce, otrzymuje także opiekę lektorów podczas trwania kursu. Ta ostatnia opcja dostępna jest tylko dla 30 osób.

Zapisy potrwają do 8 października. – Z naszymi kursantami będziemy widzieć się codziennie przed komputerami, smartfonami lub tabletami. Każdego dnia przez 21 dni będziemy udostępniać jedną lekcję, etapowo wprowadzając uczniów w tajniki gŏdki. Pozwoli to na stopniowe zagłębianie się w śląski, ale także i Górny Śląsk – mówi Górecki.

Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny dla pomysłodawców projektu. – To nie tylko kurs językowy, to niecodzienna lekcja o Śląsku, poprzez którą chcemy pokazać, jak fascynujący, zróżnicowany i bogaty kulturowo jest to region. Ucząc się więc gŏdki, uczyć będziemy także Śląska. Chcemy to zrobić w nowoczesny i atrakcyjny dla odbiorców sposób. Liczymy, że przyciągnie on nie tylko osoby z regionu  – dodaje.

Jak będą wyglądać pierwsze lekcje?

Zaczniesz od podstaw:

LEKCJA 1: Dowiesz się jak się przywitać i pożegnać, jak się przedstawić i powiedzieć nieco o sobie

Dej pozōr tyż:  Zabrze: program jarmarku BarbórkoweLOVE

LEKCJA 2: Poznasz śląskie nazwy produktów spożywczych i posiłków, nauczysz się robić po śląsku zakupy, dowiesz się, co tradycyjnie jada się na Śląsku

LEKCJA 3: Nauczysz się opisywać po śląsku mieszkanie – wszystkie jego pomieszczenia i ich wyposażenie, dowiesz się jak mieszkano na Śląsku kiedyś, poznasz odmiany podstawowych czasowników oraz przymiotniki przydatne w opisywaniu miejsc

LEKCJA 4: Poznasz śląskie określenia poszczególnych członków rodziny i zyskasz wiedzę jak wygląda śląska rodzina – jej zwyczaje i wartości

LEKCJA 5: Nauczysz się śląskich nazw zawodów, poznasz historię pracy na Śląsku, zaczniesz stosować tryb rozkazujący w języku śląskim i nauczysz się podstawowych zwrotów przydatnych w obsłudze komputera

LEKCJA 6: Poznasz słownictwo związane ze szkołą i nauką, dowiesz się jak nazywają się po śląsku przybory do pisania, przyswoisz odmianę nowych czasowników i rzeczowników

LEKCJA 7: Poznasz słownictwo związane z wyposażeniem kuchni, nauczysz się czytać śląskie przepisy, dowiesz się jak rezerwować stolik w restauracji, czytać śląskie menu, zamawiać posiłki i płacić za nie

Kolejne 14 tematów poznasz już na stronie Kursu Godki.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza