Promocja książki “1989” Grzegorza Kopaczewskiego w Katowicach

Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Kopaczewskim, rocznik 1977, politologiem, autorem powieści “Global nation. Obrazki z czasów popkultury” i “Huta“, które odbędzie się we wtorek, 3 grudnia, w katowickiej Hospodzie.

Tematem spotkania będzie jego najnowsza książka “1989“:
Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów.

1989” to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju.

Książka ukazała się w ramach serii CANON SILESIAE – Ślōnske dzieje (nr 9) z patronatem Wachtyrza.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Spotkanie poprowadzi Paweł Czado, dziennikarz sportowy Gazety Wyborczej, autor książek sportowych o Górniku Zabrze i Szombierkach Bytom.

Miejsce: Katowice, ul. Gliwicka 6 (HOSPODA)
Czas: wtorek, 3 grudnia, godz. 18.00
Wstęp wolny

Książka doczekała się już pierwszych recenzji. Najpierw w katowickim dodatku Gazety Wyborczej, której autorem jest właśnie prowadzący wtorkowe spotkanie, Paweł Czado. Pisze on m.in.: “Kopaczewski wspaniale opisuje, jak dziecięca wrażliwość musiała zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. Czy my, w futbolu zakochani, wszyscy na początku nie mamy podobnie dziecięco naiwnych wyobrażeń.” Pełna treść tutaj.

A śląską recenzję książki przygotował Marcin Melon, pisząc m.in.: “Nale czy “1989” to je ino ksiōnżka ô fusbalu i ino do fanōw? Niy, tak po prowdzie to je ksiōnżka ô Ślōnsku i Ślōnzokach. Coby spokopić Ślōnzokōw niy styknie poczytać doktoraty socjologōw. Ja, wtynczos wejrzycie na Ślōnsk ôczami socjologa. Nale jak chcecie wejrzeć ôczami Ślōnzoka, to ta ksiōnżka je do Wos.” Pełną można przeczytać u nas.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: spotkanie z Ignacym Walentym Nendzą

Dodatkowe informacje o spotkaniu: https://facebook.com/events/495834034354204/?ti=as

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza