Oficjalnie: Łukasz Kohut w europarlamencie!

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do europarlamentów. Wśród wygranych jest Łukasz Kohut, regionalista z Rybnika.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 

Kohut uzyskał szósty wynik wśród kandydatów w województwie śląskim – 48 783 głosy. Poza nim mandaty zdobyli Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski i Izabela Kloc (Prawo i Sprawiedliwość), Jerzy Buzek, Marek Balt i Jan Olbrycht (Koalicja Europejska).

 

Łukasz Kohut urodził się w 1982 roku, pochodzi z Rybnika. Skończył politologię i zarządzanie, studiował również w Finlandii. Pracuje jako fotograf. W latach 2012-2018 związany był z Ruchem Palikota/Twoim Ruchem, startował w wyborach samorządowych (2014) i parlamentarnych (2015), bez sukcesu. Od 2015 współpracuje z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich a od 2017 roku z Robertem Biedroniem. W przedwyborczej rozmowie z naszym portalem deklarował, że w europarlamencie chce zajmować się m.in. kodyfikacją języka śląskiego.

 

 

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza