Śląsk w Europie – Wachtyrz przepytuje kandydatów przez wyborami [CZĘŚĆ 1]

W niedzielę wybory. Kogo powinni wybrać Ślązacy? Kto będzie nas godnie reprezentować w europarlamencie?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Marcin Musiał przygotował dla Wachtyrza rozmowy z kandydatkami i kandydatami do europarlamentu. Nasz portal jest jedynym miejscem, gdzie możecie ich posłuchać obok siebie. I wybrać właściwą osobę i listę.

➡W pierwszej części rozmów pytamy o to, co można zrobić dla śląskiej kultury (w tym języka śląskiego) w parlamencie europejskim. Co proponują kandydatki i kandydaci? Pada kilka zaskakujących pomysłów.

Nasze zaproszenie przyjęli (kolejność wg rozlosowanych nr list wyborczych)
➡Łukasz Kohut ↘ Wiosna Biedronia
➡Renata Caban ↘ Koalicja Europejska -. Nowoczesna
➡Marek Plura poseł do Parlamentu Europejskiego ↘ Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska
➡Konrad Mrozowski ↘ Lewica Razem
➡Aleksandra Jelonek ↘ Kukiz’15 –  Ślonzoki Razem

 

Łukasz Kohut, Wiosna Biedronia

Dla mnie to jeden z kluczowych punktów mojego programu, który nazwałem „Piątką Kohuta”, bo od wielu lat walczę o śląską tożsamość. Chciałbym skodyfikować śląską godkę i wykorzystać do tego fundusze eksperckie.

 

 

Renata Caban, Koalicja Europejska – .Nowoczesna

Język śląski jest specyficzny, podobnie jak kaszubski i inne języki. Każdy powinien kultywować swoje najlepsze tradycje i Unia Europejska powinna się nad tym pochylić. Jest miejsce na język ogólny i na języki lokalne.

 

Marek Plura, Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska

Od 5 lat pracuję w PE w Komisji Transportu i Turystyki. Zamierzam kontynuować promocję naszego regionu jako „zaczarowanej krainy”, gdzie dawne fabryki, kopalnie, huty, nabierają nowego znaczenia, dostają drugie życie, ale gdzie dusza, klimat sztyjc tyn sōm.

 

Konrad Mrozowski, Lewica Razem

Po wejściu do UE Śląsk nie ma granic – jest w Polsce, jest w Czechach, są także ludzie czujący się Ślązakami i mieszkający w Niemczech. Można reklamować śląską kulturę i język w parlamencie europejskim, natomiast nie jest w kompetencjach tego organu, aby kodyfikować język śląski i jest to pytanie jak najbardziej na jesienne wybory, bo leży to w kompetencjach sejmu, a partia Razem od początku postuluje język śląski jako regionalny.

 

Aleksandra Jelonek, Kukiz’15 – Ślonzoki Razem

Chciałabym przedstawić wystawy, prezentacje naszego dorobku. Nasz region miał mnóstwo noblistów. Z tej czarnej śląskiej ziemi, z „perły w koronie”, jak to mówił Kazimierz Kutz, warto czerpać. Zapraszać teatry, wspierać kulturę, żeby ludzie w Europie widzieli, że nie wypadliśmy sroce spod ogona.
Chciałabym występować w naszej śląskiej godce. Na początku musimy poprosić o tłumacza.

 

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza