Śląsk w Europie – Wachtyrz przepytuje kandydatów przez wyborami [CZĘŚĆ 1]
W niedzielę wybory. Kogo powinni wybrać Ślązacy? Kto będzie nas godnie reprezentować w europarlamencie?
Marcin Musiał przygotował dla Wachtyrza rozmowy z kandydatkami i kandydatami do europarlamentu. Nasz portal jest jedynym miejscem, gdzie możecie ich posłuchać obok siebie. I wybrać właściwą osobę i listę.
➡W pierwszej części rozmów pytamy o to, co można zrobić dla śląskiej kultury (w tym języka śląskiego) w parlamencie europejskim. Co proponują kandydatki i kandydaci? Pada kilka zaskakujących pomysłów.
Nasze zaproszenie przyjęli (kolejność wg rozlosowanych nr list wyborczych)
➡Łukasz Kohut ↘ Wiosna Biedronia
➡Renata Caban ↘ Koalicja Europejska -. Nowoczesna
➡Marek Plura poseł do Parlamentu Europejskiego ↘ Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska
➡Konrad Mrozowski ↘ Lewica Razem
➡Aleksandra Jelonek ↘ Kukiz’15 – Ślonzoki Razem
Łukasz Kohut, Wiosna Biedronia
Dla mnie to jeden z kluczowych punktów mojego programu, który nazwałem „Piątką Kohuta”, bo od wielu lat walczę o śląską tożsamość. Chciałbym skodyfikować śląską godkę i wykorzystać do tego fundusze eksperckie.
Renata Caban, Koalicja Europejska – .Nowoczesna
Język śląski jest specyficzny, podobnie jak kaszubski i inne języki. Każdy powinien kultywować swoje najlepsze tradycje i Unia Europejska powinna się nad tym pochylić. Jest miejsce na język ogólny i na języki lokalne.
Marek Plura, Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska
Od 5 lat pracuję w PE w Komisji Transportu i Turystyki. Zamierzam kontynuować promocję naszego regionu jako „zaczarowanej krainy”, gdzie dawne fabryki, kopalnie, huty, nabierają nowego znaczenia, dostają drugie życie, ale gdzie dusza, klimat sztyjc tyn sōm.
Konrad Mrozowski, Lewica Razem
Po wejściu do UE Śląsk nie ma granic – jest w Polsce, jest w Czechach, są także ludzie czujący się Ślązakami i mieszkający w Niemczech. Można reklamować śląską kulturę i język w parlamencie europejskim, natomiast nie jest w kompetencjach tego organu, aby kodyfikować język śląski i jest to pytanie jak najbardziej na jesienne wybory, bo leży to w kompetencjach sejmu, a partia Razem od początku postuluje język śląski jako regionalny.
Aleksandra Jelonek, Kukiz’15 – Ślonzoki Razem
Chciałabym przedstawić wystawy, prezentacje naszego dorobku. Nasz region miał mnóstwo noblistów. Z tej czarnej śląskiej ziemi, z „perły w koronie”, jak to mówił Kazimierz Kutz, warto czerpać. Zapraszać teatry, wspierać kulturę, żeby ludzie w Europie widzieli, że nie wypadliśmy sroce spod ogona.
Chciałabym występować w naszej śląskiej godce. Na początku musimy poprosić o tłumacza.
*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.