Śląsk w Europie – Wachtyrz przepytuje kandydatów przez wyborami [CZĘŚĆ 1]

W niedzielę wybory. Kogo powinni wybrać Ślązacy? Kto będzie nas godnie reprezentować w europarlamencie?

Marcin Musiał przygotował dla Wachtyrza rozmowy z kandydatkami i kandydatami do europarlamentu. Nasz portal jest jedynym miejscem, gdzie możecie ich posłuchać obok siebie. I wybrać właściwą osobę i listę.

➡W pierwszej części rozmów pytamy o to, co można zrobić dla śląskiej kultury (w tym języka śląskiego) w parlamencie europejskim. Co proponują kandydatki i kandydaci? Pada kilka zaskakujących pomysłów.

Nasze zaproszenie przyjęli (kolejność wg rozlosowanych nr list wyborczych)
➡Łukasz Kohut ↘ Wiosna Biedronia
➡Renata Caban ↘ Koalicja Europejska -. Nowoczesna
➡Marek Plura poseł do Parlamentu Europejskiego ↘ Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska
➡Konrad Mrozowski ↘ Lewica Razem
➡Aleksandra Jelonek ↘ Kukiz’15 –  Ślonzoki Razem

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 

Łukasz Kohut, Wiosna Biedronia

Dla mnie to jeden z kluczowych punktów mojego programu, który nazwałem „Piątką Kohuta”, bo od wielu lat walczę o śląską tożsamość. Chciałbym skodyfikować śląską godkę i wykorzystać do tego fundusze eksperckie.

 

 

Renata Caban, Koalicja Europejska – .Nowoczesna

Język śląski jest specyficzny, podobnie jak kaszubski i inne języki. Każdy powinien kultywować swoje najlepsze tradycje i Unia Europejska powinna się nad tym pochylić. Jest miejsce na język ogólny i na języki lokalne.

 

Marek Plura, Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska

Od 5 lat pracuję w PE w Komisji Transportu i Turystyki. Zamierzam kontynuować promocję naszego regionu jako „zaczarowanej krainy”, gdzie dawne fabryki, kopalnie, huty, nabierają nowego znaczenia, dostają drugie życie, ale gdzie dusza, klimat sztyjc tyn sōm.

 

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 31.07.2022

Konrad Mrozowski, Lewica Razem

Po wejściu do UE Śląsk nie ma granic – jest w Polsce, jest w Czechach, są także ludzie czujący się Ślązakami i mieszkający w Niemczech. Można reklamować śląską kulturę i język w parlamencie europejskim, natomiast nie jest w kompetencjach tego organu, aby kodyfikować język śląski i jest to pytanie jak najbardziej na jesienne wybory, bo leży to w kompetencjach sejmu, a partia Razem od początku postuluje język śląski jako regionalny.

 

Aleksandra Jelonek, Kukiz’15 – Ślonzoki Razem

Chciałabym przedstawić wystawy, prezentacje naszego dorobku. Nasz region miał mnóstwo noblistów. Z tej czarnej śląskiej ziemi, z „perły w koronie”, jak to mówił Kazimierz Kutz, warto czerpać. Zapraszać teatry, wspierać kulturę, żeby ludzie w Europie widzieli, że nie wypadliśmy sroce spod ogona.
Chciałabym występować w naszej śląskiej godce. Na początku musimy poprosić o tłumacza.

 

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza