ODRA RIVER – obraz Ewy Pańczyk-Hałubiec

ODRA RIVER – obraz Ewy Pańczyk-Hałubiec  to praca  powstała podczas  pleneru we Wrocławiu, który to plener odbywał się w ramach międzynarodowego pleneru MADOA Anny Bieli.

Panie poznały się dzięki wspólnej podróży do Monachium na plener organizowany dzięki wsparciu Ambasady RP przez Roberta Rynarzewskiego, poznanego przez Ewę Pańczyk-Hałubiec 1) podczas pleneru ZPAP w Gliwicach.

W Monachium, narodziła się myśl … “wrocławska” .

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Wracam do ODRA RIVER technika akrylowa. 70×100 cm.

Dla mnie obraz Ewy pokazuje rzekę – Matkę-Śląska dziś. Taką jawi się Odra dzisiejsza – Odra River. Właśnie po angielsku, żeby widziano, że Odra to rzeka. Rzeka wieku XXI.

Już nie płynie tu „die Oder” ani tym bardziej Wodra i Ude, czy Oddara, Oddera lub Sueba. Czas nastał na Odra River i tyle.

Czas  Odry akrylowej,  szybko wysychającej, kładzionej szerokim pędzlem i szpatułką, zamglonej, jakby nadal wędrował nią Lugh i chronił Viadrus.

Można się nie zgadzać, można krytykować, można „zowiścić”, można sentymentalnie pokazywać filmiki i widokówki z dawnych lat rzeki, albo organizować nad nią plenery nie tylko w stolicy Śląska i używać w tytułach prac dowolnego języka.

Do tego potrzeba pieniędzy, wykształcenia, kontaktów i doświadczenia

Ewa wspomina: „Obraz powstał w scenerii lata, tuż przy Odrze, myślami byłam w Nicei, z której przyjechałam niemalże prosto do Wrocławia na plener.

Plener we Wrocławiu odbywał się na wyspie Tamka. Wrocław się rozwija, za moich czasów był tam chyba wydział chemiczny, dziś muzyka, piasek, Odra, leżaki, muzyczne imprezy, pracownie artystów, wystawy…

Dej pozōr tyż:  Exodus – schluss!

 

Konkluzja:

Można się nie zgadzać, można krytykować, można „zowiścić”, można sentymentalnie pokazywać filmiki i widokówki z dawnych lat rzeki, albo organizować nad nią plenery nie tylko w stolicy Śląska i używać w tytułach prac dowolnego języka.

Do tego potrzeba pieniędzy, wykształcenia, otwartości, kontaktów i doświadczenia.

1) Ewa Pańczyk – Hałubiec  – od urodzenia mieszka Gliwicach. W 2000   dyplom z malarstwa ASP we Wrocławiu. W 2007 r studia podyplomowe  edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w 2008  kurs pedagogiczny na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Nauczyciel technik malarstwa dekoracyjnego oraz rysunku i malarstwa.

 

 

 

2) Anna Biela – Urodziła się w 1979 w Myślenicach. W wieku 7 lat w 1987 roku z rodziną wyjechała z  Wrocławia, rok mieszkała w Niemczech i 17 lat w Kanadzie, w Toronto.

W 2002 obroniła  dyplom z Graphic Design na “Ontario College of Art & Design” w Toronto. W 2005  wróciła do Wrocławia – studia na Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w 2007 na Wydziale Grafiki, obecnie czeka na obronę pracy doktorskiej na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Swoją pasję do sztuk wizualnych  łączy z aktywnością w rodzinnej firmie Honda Biela.
Jest autorką projektu „Multicultural Art & Design Open Air” MADOA 2016.
Projekt MADOA  stworzono w ramach przygotowań do roku 2016, w którym Wrocław został Europejska Stolicą Kultury.

MADOA kreuje do dziś  przestrzenie spotkań dla artystów, którzy chcą realizować swoją pasję i dzielić się nią z innymi. Wydarzenia organizowane odbyły się w salonie Honda Biela w Długołęce, GH Sky Tower, a także na stadionie  Śląska.

Dej pozōr tyż:  Górnoślązacy pomiędzy niemieckim „szlagrem” a „śląską pieśniczką” spod pióra Hadyny (cz. 1)

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza