Moc kultury #53: Pomnik Powstań Polskich w Gliwicach

Aleksander Lubina
Moc kultury

Pomnik Powstań Polskich w Gliwicach

W Gliwicach na placu Krakowskim ma stanąć finansowany ze środków społecznych obelisk – Pomnik Powstań Polskich.

Podobno z inicjatywy środowiska AK-owskiego dbającego o pamięć powstał projekt żelbetowego obelisku. Będzie miał 11 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. Napisy na pomniku wykonane zostaną z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Z mojego punktu widzenia wyzwanie dla autorów stanowią te nierdzewne litery. Jaki kształt, jaki materiał?  Powinny  być  spore, więc co z proporcjami, z harmonią?

Jak na obelisku umieścić choćby tylko poniższe powstania:

– powstanie ludowe z 1038;

– wojny chłopskie pod wodzą Kosińskiego, Sulimy, Żmajły, Chmielnickiego, Nalewajki;

– powstania chłopskie z 1651 w Wielkopolsce i na Podhalu Kostki Napierskiego;

– powstanie Rzeczypospolitej Podhalańskiej;

Insurekcja Kościuszkowska;

– Powstanie Listopadowe;

– powstanie w Chochołowie;

rabacja / powstanie chłopskie Jakuba Szeli;

– Powstanie Styczniowe;

– rewolucja 1905;

– Powstanie Wielkopolskie;

rezurekcje polskie na Górnym Śląsku;

– Powstanie Warszawskie;

– 1956;

– 1968;

– 1970;

– Solidarność;

– protesty kobiet 2019-2021.

Nie chcę wchodzić w spory historyczne lub zadawać pytania, czy Gliwicom nie wystarczają pomniki: Jozefa Piłsudskiego, Cichociemnych, Rzezi Wołyńskiej, Kobiety Ciężarnej? Ze nie wspomnę o Szopenie, Mickiewiczu, Batorym…

Tyle tych pomników, jakby ktoś wątpił w polskość polskich gliwiczan, a  równocześnie był przekonany, że gliwickie szkoły i szpitale są już na poziomie światowym.

Dej pozōr tyż:  Drōgi do niymieckij gŏdki

W przypadku Pomnika Powstań Polskich przemawia do mnie  podpisany przez setki osób apel grupy architektek i architektów: że ani kształt, ani miejsce nie są dobre.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Aleksander Lubina

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

5 kōmyntŏrzi ô „Moc kultury #53: Pomnik Powstań Polskich w Gliwicach

 • Avatar
  9 mŏja 2021 ô 14:12
  Permalink

  Jeszcze chyba nalezalo by umiescic powstanie III RP na podzespolach PRL Jak np. Brak Autonomie dla Ślaska!

  Ôdpowiydz
 • Avatar
  9 mŏja 2021 ô 12:55
  Permalink

  Dyc im panie Lubina niy szterujcie w tym stawianiu .
  Bo dynkmale to je wizerunek ludzkich poczynan i ludzkij gupoty.
  Mie tam barzi mierzi , kej sie te obeliski , te figury na cokolikach, skuli ludzkij fanaberyji obolajom .
  Ino cokoliki majom sie dobrze.
  One ostajom .
  Piyknie pozdrowiom .

  Ôdpowiydz
 • Avatar
  8 mŏja 2021 ô 16:52
  Permalink

  Pomniki, nazwy ulic, proznosc. Pamiatki, no wlasnie czego. Czy ten Pomnik dotyczy tego miasta, jego historji I tradycji?. Moze lepiej pieniadze przeznaczyc na cos co przyniesie dlugotrwale efekty? Nauke, kulture, pomoc, Nauke jezyka Slaskiego. Nie mieszkam Tam kilkanascie lat ale z ciekawoscia obserwuje Odradzajac sie tozsamosc regionalna, gliwicka, slaska, moze to jest kierunek do zagospodarowania. Wpajanie na sile patriotyzm jakiegokolwiek prowadzi do zle pojetego nacjonalizu a pozniej… juz znamy Co moze sie stac.

  Ôdpowiydz
  • Avatar
   10 mŏja 2021 ô 11:48
   Permalink

   Zdecydowanie zgadzam sie z Panem, napocieszenie mowie sobie, ze te wszystkie nazwy i pomniki a zwlaszcza ich Skala uswiadamiaja Ślazakom ze dla wielu Polakōw Ślonsk to Ino kolonia RP. Szczyt bezszczelności polskij pañstwowości, to chonorowanie Pilsudskiego na G/Ś – czlowieka, ktōry wykończyl Wojciecha Korfantego. O Korfantym mamy rōzne zdanie Ślazacy, Ale ze Polak Pilsudski, ktōry wykończyl propolskiego Ślazaka Korfantego z olbrzymimi zaslugami dla RP jest honorowany ulicami i pomnikami, to czysta kpina z Ludu Ślaskiego. Pociesza natomiast, to ze Ślazacy coraz wiekszym gronie to Tak odbieraja.

   Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza