Les Demoiselles d’Avignon (Panny z Awinionu) – Pablo Picasso

Les Demoiselles d’Avignon  (Panny z Awinionu) – Pablo Picasso, olej na płótnie, 243,9 x 233,7 cm, Museum of Modern Art.

W 1907 umiera Stanisław Wyspiański (ur.1869),

Wojciech (Adalbert) Korfanty (ur. 1873) zostaje wybrany do Reichstagu.

 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W 1907 roku niespełna dwudziestosześcioletni Picasso ukończył obraz Les Demoiselles d’Avignon – pięć nagich kobiet o kanciastych twarzach i zwichniętych ciałach zachęca  do natarczywych spojrzeń. Kiedy przyjaciele Picassa zobaczyli  ten obraz w roku 1907, byli zszokowani i go nie rozumieli. Dziś ten obraz jest uważany za kluczowe dzieło sztuki współczesnej.

Przed na/malowaniem słynnych Les Demoiselles d’Avignon Pablo Picasso zarysował  sporo notatników setkami szkiców (ok. 800). Widać w szkicach wpływy Francesco Goyi, masek afrykańskich z  muzeum etnografii Chaillot oraz rzeźby iberyjskiej  i widać, widać wyraźnie, rywalizację z  Henrim Matisse’m oraz hołd złożony Cézanne’owi, a więc pośrednio Eugène Delacroix, i  Gauguin’owi. Trudno nie spostrzec  emanującego  z obrazu geniusa locci Malagi, Barcelony i Paryża. Duch Andaluzji, Katalonii, Paryżą i Afryki zostaje w Les Demoiselles d’Avignon wchłonięty przez geniusza Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso,  (1881 – 1973), ta synteza owoców kultury powadzi do  rewolucji w malarstwie, w sztuce, w estetyce, w życiu.

Pięć kobiet zajmuje całą powierzchnię obrazu – 5,7 m². Na pierwszym planie, pośrodku, znajduje się umieszczony na stole kosz owoców. Postacie kobiet Picasso bez poszanowania proporcji podzielił na geometryczne kształty. Niektóre części ciała,  jak oczy lub nos, wyolbrzymił. Kobiety w tym samym ułamku sekundy  oglądać można właściwie jakby ze wszystkich stron.  Paleta barw jest nie najbogatsza. Dominują ciepłe kolory, od bladego różu do czerwonej ochry, zwłaszcza w kobiecych ciałach. Jednak zimne kolory, biały, szary, niebieski, które tworzą większość draperii, tworzą gwałtowny kontrast. Formy  podświetlił białymi lub czarnymi konturami, które podkreślają ich rozpad. Twarze dwóch kobiet po prawej stronie doznały najbardziej uderzającego zniekształcenia, a ich krzywe maski utraciły człowieczeństwo.

Picasso zniszczył  harmonię i rozłożył perspektywiczną przestrzeń na geometryczne aspekty. To kolory rozprowadzają ideę głębi.

Obraz opracowuje trzy klasyczne tematy w malarstwie (nagość, scenę rodzajową i martwą naturę), i świadomie łamie  tradycyjne zasady tej sztuki. To heroiczna walka o całkowicie  nowy język sztuki, który całkowicie zmienił oblicze sztuki europejskiej i do dziś nie stracił nic ze swojej rewolucyjnej siły.

Tytuł „Les Demoiselles d’Avignon” odnosi się do burdelu na Calle d’Avignon w Barcelonie „El Burdel de Aviñón”.  I tyle ma wspólnego z Avignonem.

W 1907 w Kattowitz (Katowice) oddany zostaje do użytku teatr, do dziś największy teatr na Górnym Śląsku – obecnie Teatr im. St. Wyspiańskiego.

 

Khan Academy:

https://www.khanacademy.org/humanities/ap-art-history/later-europe-and-americas/modernity-ap/v/picasso-les-demoiselles-d-avignon-1907

 


Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza