“Księga Raziela” Krystiana Gałuszki – 10 publikacja w Canon Silesiae
Na rynku wydawniczym ukazała się dziesiąta pozycja w literackim Canon Silesiae. Jest nią “Księga Raziela” Krystiana Gałuszki.
Księga Raziela to niekonwencjonalna opowieść o walce dobra ze złem w kontekście przejęcia tajemniczego skarbu, który przez wieki rozpalał ludzką namiętność, a który na finale objawił się na Śląsku. To również opowieść o niezwykłej postaci zwanej Diabłem z Rudy, mającej zasadniczy wpływ na rewolucję industrialną w tej części Europy. Księga Raziela to magiczna podróż tkwiąca korzeniami w prozie Michała Bułhakowa, Jorge L. Borgesa i Umberta Eco.
Księga Raziela to powieść historical fiction a może genialne odczytanie legendy Karola Goduli? Kim naprawdę był Karol Godula, zwany Diabłem z Rudy, Dżingis Chanem Pieniądza, Śląskim Faustem, Geniuszem, Królem Cynku? Czy ten śląski potentat przemysłowy był w posiadaniu niezwykłej tajemnicy, której poszukiwania trwały od średniowiecza do współczesności?
Krystian Gałuszka to śląski literat. Debiutował w „Tak i Nie” w roku 1984. Jest autorem 22 książek w tym dwunastu poetyckich. Bibliotekarz, redaktor, edytor, animator kultury. W roku 2011 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, natomiast w 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony dla województwa śląskiego.
Prof. Zbigniew Kadłubek w przedsłowiu pisze o “Księdze Raziela” tak:
Intensywna ta proza wykręca nam głowę. Naprawdę trudna. Czyni z nas śląskich alchemików, którzy niczego już w nic nie przetopią, ale jedynie zabawiają się starymi pismami na emeryturze, udając, że odcyfrowują jakieś tam metafizyczne wersety. Ale także tułaczy, którzy dalej nie wiedzą, dalej nie rozumieją. I nie radzę starać się wszystkiego zrozumieć. Zróbcie jedno: zaprzyjaźnijcie się z Razielem. Trzeba się modlić na Śląsku: Aniele Razielu, stróżu nasz…