Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! Wielka demonstracja w Katowicach [FOTORELACJA]

W poniedziałek w Katowicach odbyła się jedna z największych demonstracji w ostatnich latach. Kilka tysięcy osób sprzeciwiało się dwumiesięcznemu aresztowi dla aktywistki LGBT Margot i przemocy, którą zastosowała warszawska policja.  

Komentarz:

To była chyba najpiękniejsza demonstracja, na jakiej byłem. Wielka, gorąca, zaangażowana. Śląsk pokazał dziś swoje otwarte oblicze. Ślązaczki i Ślązacy nie są obojętni, gdy kogoś się bije i prześladuje słowem i czynem.

Tym razem udało się nam wprowadzić  na manifestację dużo elementów w języku śląskim. Kilkaset protestujących trzymało kartki z hasłami, które przygotowałem razem z organizatorami na tę okazję. “Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! (to hasło było też ochoczo skandowane). Poza tym: “Ślonzoki_czki społym z ludziami LGBT” i “Wszyjskich nos nie zawrzecie”. Nasza piękna godka też może być waleczna i próbować zmieniać świat.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

A tak wielką frekwencję na tym proteście chciałbym widzieć jako początek nowej solidarności. Nie tego powyborczego stowarzyszenia, które odniesie sukces lub nie, a prawdziwej międzyludzkiej solidarności, która tworzy się, gdy trzeba bronić słabszych. Głęboko wierzę, że Ślązacy nie pozostaną obojętni. Chociażby dlatego że “nie ma wolności bez solidarności”.

 

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 7.04.2023

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

4 kōmyntŏrze ô „Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! Wielka demonstracja w Katowicach [FOTORELACJA]

 • 12 siyrpnia 2020 ô 13:59
  Permalink

  Żałosny manipulujący poziom relacji wydarzeń. Policja w Warszawie reagowała fizycznie na przestępców i agresorów ale nie biła ani nie uderzyła nikogo. Natomiast tzw. Margot to uczynił atakując osoby pro-life. Kto tu więc atakuje i prześladuje słabdzych?

  Ôdpowiydz
 • 12 siyrpnia 2020 ô 12:25
  Permalink

  Aż mi serce rośnie- ta manifa pokozała, że na SLĄSKU som ludzie kierzy umią patrzeć do przodku, Ślązok niy musi być homofobym- umi myśleć- brawo frelki i karlusy- dużo wos było!!- aż mie w sercu zażgało – jak żech sie na wos dziwała <3 <3 <3

  Ôdpowiydz
 • 12 siyrpnia 2020 ô 00:38
  Permalink

  Niy podobo mi sie za fest tako akcja. Sprawa Ślōnskŏ i sprawa ludzi LGBT to sōm oba fest delikatne i ważne tematy; może sie niy znōm, ale zdŏ mi sie że taki miszōng może sie nōm niy wercić w prziszłości.

  (Dopiero ucza sie godka, toż jak wto mŏ dlŏ mie krytyka abo porady byda fest rŏd)

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza