Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! Wielka demonstracja w Katowicach [FOTORELACJA]

W poniedziałek w Katowicach odbyła się jedna z największych demonstracji w ostatnich latach. Kilka tysięcy osób sprzeciwiało się dwumiesięcznemu aresztowi dla aktywistki LGBT Margot i przemocy, którą zastosowała warszawska policja.  

Komentarz:

To była chyba najpiękniejsza demonstracja, na jakiej byłem. Wielka, gorąca, zaangażowana. Śląsk pokazał dziś swoje otwarte oblicze. Ślązaczki i Ślązacy nie są obojętni, gdy kogoś się bije i prześladuje słowem i czynem.

Tym razem udało się nam wprowadzić  na manifestację dużo elementów w języku śląskim. Kilkaset protestujących trzymało kartki z hasłami, które przygotowałem razem z organizatorami na tę okazję. “Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! (to hasło było też ochoczo skandowane). Poza tym: “Ślonzoki_czki społym z ludziami LGBT” i “Wszyjskich nos nie zawrzecie”. Nasza piękna godka też może być waleczna i próbować zmieniać świat.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

A tak wielką frekwencję na tym proteście chciałbym widzieć jako początek nowej solidarności. Nie tego powyborczego stowarzyszenia, które odniesie sukces lub nie, a prawdziwej międzyludzkiej solidarności, która tworzy się, gdy trzeba bronić słabszych. Głęboko wierzę, że Ślązacy nie pozostaną obojętni. Chociażby dlatego że “nie ma wolności bez solidarności”.

 

Dej pozōr tyż:  Kolejny Mistrz Polski we fusbalu!

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

4 kōmyntŏrze ô „Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni! Wielka demonstracja w Katowicach [FOTORELACJA]

 • 12 siyrpnia 2020 ô 13:59
  Permalink

  Żałosny manipulujący poziom relacji wydarzeń. Policja w Warszawie reagowała fizycznie na przestępców i agresorów ale nie biła ani nie uderzyła nikogo. Natomiast tzw. Margot to uczynił atakując osoby pro-life. Kto tu więc atakuje i prześladuje słabdzych?

  Ôdpowiydz
 • 12 siyrpnia 2020 ô 12:25
  Permalink

  Aż mi serce rośnie- ta manifa pokozała, że na SLĄSKU som ludzie kierzy umią patrzeć do przodku, Ślązok niy musi być homofobym- umi myśleć- brawo frelki i karlusy- dużo wos było!!- aż mie w sercu zażgało – jak żech sie na wos dziwała <3 <3 <3

  Ôdpowiydz
 • 12 siyrpnia 2020 ô 00:38
  Permalink

  Niy podobo mi sie za fest tako akcja. Sprawa Ślōnskŏ i sprawa ludzi LGBT to sōm oba fest delikatne i ważne tematy; może sie niy znōm, ale zdŏ mi sie że taki miszōng może sie nōm niy wercić w prziszłości.

  (Dopiero ucza sie godka, toż jak wto mŏ dlŏ mie krytyka abo porady byda fest rŏd)

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza