Kandydaci Lewicy RAZEM w woj. dolnośląskim i opolskim

We Wrocławiu zaprezentowano kandydatów komitetu Lewica Razem do Europarlamentu. Adrian Zandberg zaprezentował dziesięć nazwisk jedynej lewicowej listy w nadchodzących wyborach. Otwiera ją Marcelina Zawisza.
Na liście Lewicy Razem wyborcy znajdą zaangażowanych działaczy i europejskich ekspertów, ludzi, którzy od lat zajmują się najważniejszymi dla nas wszystkich sprawami: zdrowiem, rynkiem pracy, edukacją.

Listę Lewicy Razem otwiera Marcelina Zawisza, jedna z liderek partii Razem, współorganizatorka protestów o prawa kobiet, europejska liderka w rankingu Forbes „30 under 30Europe”.
– Niższe czynsze, wyższe płace i bezpłatne leki na receptę to nasze priorytety w Parlamencie Europejskim – powiedziała Marcelina Zawisza podczas wrocławskiej konferencji. – W Europie panują ogromne nierówności pod względem cen i dostępności mieszkań. Mieszkańcy Berlina czy Wiednia mają możliwość korzystania z zasobu miejskiego i budownictwa społecznego. Tymczasem Polki i Polacy biorą kredyty na 30 lat i codziennie martwią się, czy i kiedy go spłacą. Unia Europejska, podobnie jak stworzyła program dopłat dla rolnictwa, powinna także uruchomić europejski program budowy mieszkań.
„Dwójką” na liście Lewicy Razem jest Jerzy Przystajko – aptekarz z Opola, ekspert ds. polityki zdrowotnej. Razem z Marceliną Zawiszą przyczynił się do ujawnienia afery lekowej w Ministerstwie Zdrowia, w której chodziło o nieprawidłowości w rozliczeniach między korporacjami farmaceutycznymi a rządem.
– Nie może być tak, że wielkie korporacje farmaceutyczne narzucają kosmiczne ceny leków ratujących życie, a państwo tylko wzrusza ramionami – tłumaczył Jerzy Przystajko. – Leki przepisane na receptę powinny być bezpłatne. Z takiej możliwości korzystają już Holendrzy czy Szkoci. Mamy w Unii ogromne różnice w dostępie do ochrony zdrowia i cenach leków. Jak to zmienić? Jednym ze sposobów jest reforma przestarzałego prawa patentowego, które dziś dba głównie o interesy firm farmaceutycznych. Według niego firmy mogą otrzymać monopol na produkcję leku nawet na 20 lat. A są to leki, które mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie.
„Trójką” lewicowej listy jest Jolanta Piwcewicz z Unii Pracy – działaczka samorządowa, była wójt Podgórzyna, przewodnicząca zarządu Związku Gmin Karkonoskich.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoslōnskich szportplacach, 10.10.2021

Na czwartym miejscu znajduje się prof. Wojciech Browarny z Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Polska od lat jest tanią siłą roboczą Europy. To się musi skończyć. Unia Europejska może stać się gwarantem dobrej pracy dla wszystkich Europejek i Europejczyków – powiedział Wojciech Browarny. – Zadbamy o wyrównanie różnic w wynagrodzeniach i warunkach pracy między wszystkimi krajami Unii. Będziemy dążyć do jednolitej pensji minimalnej w całej Europie oraz do skrócenia czasu pracy w Polsce, tak abyśmy pracowali tyle, co Niemcy, Francuzi czy Holendrzy. Wojciech Browarny kieruje także Śląską Pracownią Regionalistyczną na Uniwersytecie Wrocławskim a w programie wyborczym podkreśla sens i wartość odpowiedzialnej, demokratycznej decentralizacji państwa oraz wsparcia UE dla regionów, w tym regionalnej kultury i tożsamości. Jest bodajże jedynym kandydatem w tym okręgu wyborczym, który otwarcie deklaruje narodowość śląską, będąc także członkiem wrocławskiego koła Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Na zakończenie Adrian Zandberg odniósł się także do trwającego strajku nauczycieli:
– Politycy partii rządzącej zachowują się tak, jakby protest w szkołach zupełnie im nie przeszkadzał. Przyczyna jest bardzo prosta: ci, którzy dziś mają najwięcej do powiedzenia o pracy nauczycieli to politycy, których dzieci chodzą do prywatnych szkół – powiedział. – Politykom takim, jak na przykład Michał Dworczyk, nie przeszkadza niedofinansowanie polskiej edukacji i nieczynne szkoły, bo nie chodzi o jego dzieci. Dlatego zwracam się z apelem: ujawnijcie, czy Wasze dzieci chodzą do państwowych szkół. To wyjaśni oderwane od rzeczywistości wypowiedzi. Sytuacja, w której politycy grają na przeczekanie problemu, bo nie chodzi o ich dzieci, jest po prostu nieprzyzwoita.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  „Jednoaktówka po śląsku” po raz 11.

Pełna lista Lewicy Razem w okręgu dolnośląsko-opolskim:
1. Marcelina Zawisza
2. Jerzy Przystajko
3. Jolanta Piwcewicz
4. Wojciech Browarny – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej i Śląskiej Pracowni Regionalistycznej, nauczyciel akademicki, członek Związku Nauczycielstwa Polskiego
5. Kamila Jarońska – opolanka, tłumaczka i nauczycielka francuskiego w szkole językowej, współautorka programu Razem dla kultury i ochrony zabytków
6. Jacek Makówka – członek Unii Pracy, działacz samorządowy, radny osiedlowy
7. Anna Stabrowska – wałbrzyszanka, przedsiębiorczyni, organizatorka licznych lokalnych inicjatyw i protestów, prywatnie matka czwórki dzieci
8. Andrzej Drost – mieszkaniec Prudnika, zaangażowany w lokalne działania, szczególnie dotyczące wykluczenia transportowego
9. Krystyna Burakowska – mieszkanka Legnicy, nauczycielka szkolna i przedszkolna, prezeska fundacji “Zielona Kurka” działającej na rzecz poprawy warunków pobytu najmłodszych pacjentów w szpitalu
10.Filip Chudy – informatyk, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, jeden z głównych autorów programów polityki cyfrowej i energetycznej, koordynuje współpracę międzynarodową Razem z kilkunastoma lewicowymi organizacjami w całej Europie w ramach koalicji Europejska Wiosna.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza