Kamraty a kamratki: Krzysztof Prus – reżyser teatralny

Krzysztof Prus, reżyser teatralny, ukończył filologię polską (teatrologię) na Uniwersytecie Jagiellońskim i wydział reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Inscenizował dramaty Williama Shakespeare’a, Moliera, Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Bogusława Schaefferaoraz powieści Miguela de Cervantesa, Fiodora Dostojewskiego, Franza Kafki, Michała BułhakowaSzczególnie ceni sobie spotkanie z polskim dramatem romantycznym: „Kordian” (Teatr im. Węgierki w Białymstoku), „Sen srebrny Salomei” (Teatr Śląski w Katowicach), „Mąż i żona” (Tešinské divadlo w Czeskim Cieszynie), „Mazepa” (Teatr Dramatyczny w Płocku), „Nie-Boska Komedia” (Teatr im. Osterwy w Gorzowie Wlkp.), „Lilla Weneda” (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze).

Laureat nagród teatralnych za reżyserię spektakli Akt bez słów – Komedia – Ostatnia taśma Krappa – Oddech (nagroda Ale Sztuka!, Lubuskie 2014), Novecento (nagroda na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, 2011), Tutam (nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie, 2008), Wszyscy odchodzą w ciemność (nagroda w konkursie INSPIRACJE podczas Gliwickich Spotkań Teatralnych, 2007). Na pełnym morzu (Festiwal Teatrów Ogródkowych w Warszawie, 2003), Gdyby (nagroda Srebrna Maska za „pomysłową i brawurową reżyserię spektaklu Bogusława Schaeffera oraz za znakomitą pracę z zespołem aktorskim”, Płock 2001).

Autor sztuk teatralnych: Sprawa N (nagroda główna w Konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli” organizowanym przez Teatr Polski w Warszawie, 2018), La Costanza (nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka
w Lesznie, 2016), Wampir ze Stambułu (nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Małą Formę Dramatyczną organizowanym przez Dom Literatury w Łodzi, 2014, i w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, 2014), Selenografia (nagroda w konkursie Nauka a Duchowość organizowanym przez „Tygodnik Powszechny” oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, 2015, i w konkursie na utwór dramatyczny inspirowany postacią Jana Heweliusza organizowanym przez Teatr Wybrzeże
w Gdańsku, 2011).

Pan Krzysztof Prus prowadzi spotkanie i projekty w Klubie Twórców Górnośląskich Karasol w ramach programu O Śląsku po śląsku – Czego potrzebuje kultura i sztuka Śląska?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Patrz: http://prus.art.pl

Aleksander Lubina – germanista, andragog – zdobył wykształcenie w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Jest publicystą, pisarzem, tłumaczem, autorem programów nauczania, poradników i śpiewnika – był nauczycielem akademickim, licealnym, gimnazjalnym i w szkołach podstawowych oraz doradcą i konsultantem nauczycieli.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza