Jak niebezpieczny jest prezydent?

Na podstawie źródeł obcojęzycznych

Urzędujący prezydent powiedział, że „nie będą nam w obcych językach” dyktować, co mamy robić. Dobrze jednak posłuchać, co piszą i mówią w tych obcych językach!

Podobno prezydent w swoim języku stwierdził, że jest jedynym prezydentem (europejskim), z którym liczy się prezydent Trump. Być może jednak to prezydent Duda jest jedynym europejskim prezydentem, który szczyci się znajomością z Trumpem. Nie można chyba wykluczyć, że liczy na to, że ta znajomość zastąpi rzetelną współpracę z Francją, rozsądne  stosunki z sąsiadami, w tym przede wszystkim z Niemcami (także w ramach Trójkąta Weimarskiego), rzeczową współpracę gospodarczą i kulturalną z Unią Europejską, uczestnictwo nowoczesnego wojska polskiego w NATO? Może prezydent Trump liczy na to, że po wizycie prezydenta Dudy Polonia da mu swoje głosy, a może prezydent Duda kupi w USA żywność, żeby prezydent Trump dostał głosy farmerów, a może jakieś samochody…?

Prezydent Duda z osobistą wizytą u prezydenta Trumpa, a spotkanie EU – Chiny wirtualnie – taniej i bezpiecznej. Bez ryzyka zakażenie?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Nadzieje pokładane w Trumpie, to nadzieje złudne. Trump nie panuje nad sytuacją w USA. Dzieje się tak pierwszy raz w powojennej historii Stanów Zjednoczonych. Wiele wskazuje na to, że to wina Trumpa.

22 czerwca światowe stacje telewizyjne ze zdziwieniem relacjonują przedwyborcze rajdy Trumpa przy ponownym wzroście zachorowań na COVID19 w USA.

Spotkanie  Trumpa w Tulsa (Oklahoma)  zostało zbojkotowane przez użytkowników TikToka i sala w Tulsie na 19.000 widzów  zgromadziła 6.000. Organizatorka protestu, Mary Jo Laupp, zebrała 700 000 lików.

Hasło wyborcze Trumpa Make America Great Again jest  sprzeczne z książką prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa.

22 czerwca ukaże się The Room Where It Happened, książka J.R.Boltona, b. doradcy prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Do opublikowania (*sieć) i wydania tej książkę Trump nie chciał dopuścić. Bolton stwierdza, jakoby decyzje polityczne Trumpa kierowały się  przede wszystkim jego ponownym wyborem, a nie dobrobytem kraju. Bolton nie był w stanie podsumować celów polityki zagranicznej Trumpa. „Nie sądzę, abyś mógł to zrobić.” Bezpieczeństwo narodowe w Stanach Zjednoczonych zostało osłabione pod rządami Trumpa. „Myślę, że mamy słabszą pozycję na całym świecie. Myślę, że zrezygnowaliśmy z przywództwa w różnych obszarach. ”Każdy, kto wygra wybory będzie miał „ogrom pracy naprawczej ”.
Bolton stwierdził, że Trump uzależnił pomoc wojskową dla rządu w Kijowie bezpośrednio od pomocy Ukrainy w dochodzeniu przeciwko swemu kontrkandydatowi w wyborach – J.Bidenowi, 47. wiceprezydentowi USA.

Dej pozōr tyż:  Wege zur Deutschsprachigkeit

Prawie 600-stronicowa książka „The Room Where Happened” ukaże się  we wtorek. W znanych wcześniej fragmentach Bolton opisuje Trumpa jako polityka, który stawia swoje własne interesy nad interesami kraju. Mówi się między innymi, że prezydent poprosił chińskiego przywódcę Xi Jinpinga o pomoc w jego ponownym wyborze w listopadzie, np. poprzez zakup amerykańskich płodów rolnych przez Chiny, żeby pozyskać głosy farmerów. Trump nazwał wcześniej książkę „kompilacją kłamstw i fikcyjnych historii”.

Jeśli Bolton kłamie, to kłamcą jest były doradca Trumpa, który Boltona sam powołał na to stanowisko. Ilu jeszcze kłamców działa w kręgach prezydenta USA? Czy można wierzyć, że w tych kręgach nikt nie jest nosicielem COVID19? Czy po kontaktach z taką osoba obowiązuje kwarantanna?

 

W amerykańskiej telewizji CNN można się dowiedzieć, że Trump od dawna jest  podejrzewany o brak zdolności do sprawowania urzędu:

 1. Amerykańscy psychoterapeuci psycholodzy i psychiatrzy podpisują się pod opinią, że Trump nie jest zdolny sprawować urzędu.

Czy Donald Trump jest „emocjonalnie niezdolny” do rządzenia Stanami Zjednoczonymi? Przynajmniej tak twierdzi amerykański psychoterapeuta John Gartner. Jest przekonany, że Trump cierpi na „patologiczny narcyzm”. Psychoanalityk Carrie Barron zgadza się ze swoim kolegą.
„Mogą kłamać, składać fałszywe oskarżenia, dramatyzować, kraść, manipulować, oczerniać lub wypaczać fakty. Czują się dobrze i są tak skupieni na sobie i mają obsesję, że nie uważają tego za złe. Nie mają poczucia winy ani wyrzutów sumienia i czują się źle zrozumiani”, powiedziała Barron dla US News.

Zdalna diagnoza zdrowia psychicznego Trumpa dokonana przez Gartnera naruszyła tak zwaną „zasadę Goldwatera”. Stanowi  ona, że psychiatrzy i psychologowie mogą ocenić stan zdrowia danej osoby tylko, jeśli ją zbadali osobiście. Jednak Gartner uzasadnił swoją zdalną diagnozę na tej podstawie, że Trump codziennie demonstrował swój stan w mediach. Dlatego Gartner potrafił dużo odczytać z jego mowy ciała, agresywności, zamiłowania do kłamstw i złudzeń związanych z prześladowaniami, a także z zachowań antyspołecznych.

Niebezpieczny przypadek Donalda Trumpa“ (“The Dangerous Case of Donald Trump“*) to zbiór hipotez 27 psychologów i psychiatrów na temat stanu umysłu urzędującego prezydenta USA. Publikacja ukazała się jako efekt konferencji Uniwersytetu Yale: Obowiązek ostrzeżenia.

Tezy ekspertów rzuciły nowe światło na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Trump wykazuje wiele niepokojących cech wskazujących na zaburzenie psychiczne:

 • urojeniowe oderwanie się od rzeczywistości
  • paranoidalna nadpobudliwość
  • bezmyślność
  • auto-gloryfikacja
  • podziw dla tyranów
  • złośliwość
  Lance Dodes, były psychiatra na Uniwersytecie Harvarda, rozpoznaje kilka cech socjopatycznej osobowości Trumpa: „sadystyczny, bezlitosny, okrutny, niemoralny, prymitywny, wyrachowany, drapieżny, nękający, nieludzki” .
Dej pozōr tyż:  Ślōnski Sztwortek z Fojermanym - autorym „Bojek Fojermana”

Philip Zimbardo idzie jeszcze dalej. Dla niego Trump jest nawet „najniebezpieczniejszym człowiekiem na świecie”.

American Psychiatry Association wcześniej potępiało diagnozy jako nieetyczne. Bez osobistego badania nie można postawić wiarygodnych diagnoz.
Zdalna diagnoza nie jest wystarczająca do pozbawienia urzędu prezydenta.
Prezydent USA może stracić swoje stanowisko z powodu braku zdolności do sprawowania urzędu ze względu na zaburzenia psychiczne, ale musi zostać osobiście zbadany przez specjalistę.

Dokładnie takiego dochodzenia zażądała demokratyczna posłanka Zoe Lofgren z Kalifornii. Zapytała: „Czy prezydent ma wczesną demencję? Czy stres związany  z pozostawaniem w urzędzie zaostrzył chorobę psychiczną, która zaburza kontrolę impulsów? Czy zaburzenie emocjonalne wpłynęło na prezydenta w takim stopniu, że nie jest on w stanie wypełniać swoich obowiązków? Czy prezydent jest stabilny psychicznie i emocjonalnie?

 1. korzystanie z pomocy obcych państw przy poprzednich wyborach – Rosja, naciski na Ukrainę w sprawie Bidena, prośbę o wsparcie przez Chiny przy obecnych wyborach;
 2. zlekceważenie COVID 19 – liczba zdiagnozowanych w USA: 2.280.969, liczba zgonów: 977 (dane z rana 22.06.2020);

W amerykańskiej telewizji CNN słyszę i czytam:

George Floyd Heath sparks political movement against Trump;

George Floyd Heath to iskra rozpalająca polityczny ogień zagrażający Trumpowi;

Black lives matter.

Czarne życie ma znaczenie.

Protests motivate black voters to mobilize in Wisconsin.

Protesty motywują czarnych wyborców do mobilizacji w Wisconsin.

Now people know how and what he is.

Teraz ludzie wiedzą, jak i kim on jest i co się z nim dzieje?.

Trump’s rating drop to an all time-low.

Notowania przedwyborcze Trumpa spadły do najniższego poziomu w historii.

Facebook removes Trumps ad (facebook usunął reklamę Trumpa), a Twitter video jego wideo.   (za: CNN – 19.06.2020)

3 czerwca 2020 Trump rozkazał przy użyciu pałek i gazu usunąć sprzed Białego Domu ludzi  pokojowo demonstrujących, żeby w towarzystwie Melanie przejść pod kościół św. Jana i wymachiwać Biblią na znak sprawowanej opieki nad

Amerykanami, co spotkało się z krytyką wielu głów rożnych chrześcijańskich kościołów amerykańskich stwierdzających: – To polityczny show i polityczne nadużycie!

Donald Trump w USA ma najniższy wskaźnik  popularności  spośród powojennych prezydentów USA:

Dej pozōr tyż:  Moc kultury #54: Ajschylos po śląsku

Harry Truman – 56 %

Dwight Eisenhower – 70 %

John F. Kennedy – 70 %

Lyndon Johnson – 74 %

Richard Nixon – 56 %

Gerald Ford – 47 %

Jimmy Carter – 46 %

Ronald Reagan – 50 %

George H. W. Bush ­– 61 %

Bill Clinton – 50 %

George W. Bush – 62 %

Barack Obama – 49 %

Donald Trump – 40 % (Przeciętna popularność w okresie sprawowania funkcji, a w przypadku Trumpa w pierwszych trzech latach.)

źródło: Gallup

za: NZZ / A.R.

*The Dangerous Case of Donald Trump: 27 Psychiatrists and Mental Health Experts Assess a President. Thomas Dunne Books, 2017. (Editor) ISBN 978-1250179456

współautorzy: Noam Chomsky, Howard H. Covitz, Lance Dodes, William J. Doherty, Edwin B. Fisher, Henry J. Friedman, John D. Gartner, Nanette Gartrell, James Gilligan, Leonard L. Glass, James A. Herb, Judith Lewis Herman, Diane Jhueck, Luba Kessler, Bandy X. Lee, Robert Jay Lifton, Craig Malkin, Elizabeth Mika, Dee Mosbacher, Jennifer Contarino Panning, David M. Reiss, Tony Schwartz, Gail Sheehy, Thomas Singer, Rosemary Sword, Michael J. Tansey, Betty P. Teng, Harper West, Steve Wruble  Philipp Zimbardo

PS.

Przedstawiciel Waszyngtonu Eliot L. Engel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, złożył następujące oświadczenie w sprawie doniesień, że prezydent Trump może powitać w Białym Domu polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w najbliższych dniach:

„Zaproszenie Prezydenta Trumpa dla polskiego prezydenta Dudy do odwiedzenia Białego Domu w przyszłym tygodniu jest kolejnym przykładem jego zauroczenia liderami, którzy wykazali tendencje autokratyczne. Podczas gdy Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, prezydent Duda i jego Partia Prawa i Sprawiedliwości podważyli polski wymiar sprawiedliwości, zainstalowali lojalistów partyjnych na wpływowych pozycjach w wojsku i sabotowali niezależne media. Ponadto prezydent Duda i jego partia promują przerażające homofobiczne i anty-LGBTQ stereotypy i polityki, które są sprzeczne z prawami człowieka i wartościami, do których Ameryka powinna dążyć.

„Taka wizyta w środku globalnej pandemii – zaledwie jedenaście dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których kandydatem jest prezydent Duda – jest wysoce nieodpowiednia. Wzywam prezydenta Trumpa do natychmiastowego odwołania tego spotkania. ”

(tłumaczenie – AL.)

Permalink: https://foreignaffairs.house.gov/2020/6/engel-statement-on

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Aleksander Lubina

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza