Zwierzęta nie zarażają wirusem – apel Rybnika

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta w tym te domowe, jak psy lub koty, mogą zostać zarażone koronawirusem.  W Polsce pojawiły się niepokojące sygnały o porzucaniu zwierząt ze względu na epidemię wirusa. Miasto Rybnik  działa profilaktycznie w tym zakresie, dlatego uruchamia telefon kontaktowy dla mieszkańców Rybnika, którzy mają pytania dotyczące zwierząt w czasie epidemii 722 299 201. Telefon jest czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu.

O czym warto pamiętać:

 • Myj ręce i dbaj o higienę. Wirus nie atakuje kota czy psa – panika jest tu nieuzasadniona.
 • Zainteresuj się, czy w twoim otoczeniu jest ktoś, kto jest objęty kwarantanną, mieszka na osiedlu, nie ma swojego ogrodu i potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu psa. Być może jesteś w stanie zapewnić takiemu czworonogowi dom zastępczy na czas epidemii.

Ważne! Stosuj bezpieczne zasady dotyczące kontaktu  z osobami objętymi kwarantanną.

Zwróć uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy wyprowadzaniu czworonoga z domu objętego kwarantanną. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie, a przejmującą zwierzę. Psa należy wystawić za drzwi z założoną obrożą lub szelkami oraz przypiętą smyczą (w razie potrzeby z założonym kagańcem). Tymczasowy opiekun zwierzęcia powinien być wyposażony w jednorazowe rękawiczki i nie dotykać smyczy, obroży, ani zwierzęcia bezpośrednio.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 • Masz pytania, wątpliwości dotyczące twojego czworonoga, chcesz pomóc i zaangażować się w opiekę nad zwierzakami w czasie kwarantanny, chcesz zostać wolontariuszem? Pod numerem telefonu: będziesz mógł uzyskać podstawowe informacje na temat zwierząt w czasie epidemii. 722 299 201. Telefon jest czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu.
Dej pozōr tyż:  Ślōnski adler nazŏd u czeskich hokeistōw

Ważne! Urząd Miasta Rybnika informuje, że pełni wyłącznie funkcję pośredniczącą. Miasto Rybnik nie ponosi odpowiedzialności za ustalanie szczegółów dotyczących opieki nad zwierzętami pomiędzy opiekunem stałym, a tymczasowym oraz za sposób jej wykonania. Miasto Rybnik  nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe w trakcie pełnienia opieki lub w związku z pełnioną opieką.

Przetwarzanie danych odbywa się zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), a administrator danych dokłada wszelkich starań, aby zapewnić odpowiedni stopień ich ochrony.

https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=349

Najważniejsze zalecenia dotyczące tymczasowej opieki nad zwierzęciem, opracowane na podstawie rozmowy z wolontariuszami Fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią” z Rybnika:

 1. Należy zwrócić uwagę na posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie i ewentualnie chorób zakaźnych oraz na zastosowaną profilaktykę przeciwpasożytniczą.
 2. Należy uzyskać informacje o ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach, sposobie żywienia oraz występujących u zwierzęcia problemach behawioralnych.
 3. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia podczas spaceru oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy odpinać psa ze smyczy. Zwierzę, którym opiekujemy się  tymczasowo nie jest z nami związane, może nie reagować na komendy. W przypadku zwierząt ras uznawanych za agresywne wskazany jest dodatkowo kaganiec, który powinien zostać założony przez właściciela zwierzęcia.
 4. Zachęcamy do czipowania zwierząt lub/oraz umieszczania przy obroży adresówki z numerem telefonu – w przypadku ucieczki zwierzęcia łatwiej będzie dotrzeć do właściciela.
 5. Pomoc powinny deklarować osoby pełnoletnie w innym wypadku tylko za zgodą rodziców.
Dej pozōr tyż:  Tychy: Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza