Zwierzęta nie zarażają wirusem – apel Rybnika

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta w tym te domowe, jak psy lub koty, mogą zostać zarażone koronawirusem.  W Polsce pojawiły się niepokojące sygnały o porzucaniu zwierząt ze względu na epidemię wirusa. Miasto Rybnik  działa profilaktycznie w tym zakresie, dlatego uruchamia telefon kontaktowy dla mieszkańców Rybnika, którzy mają pytania dotyczące zwierząt w czasie epidemii 722 299 201. Telefon jest czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu.

O czym warto pamiętać:

 • Myj ręce i dbaj o higienę. Wirus nie atakuje kota czy psa – panika jest tu nieuzasadniona.
 • Zainteresuj się, czy w twoim otoczeniu jest ktoś, kto jest objęty kwarantanną, mieszka na osiedlu, nie ma swojego ogrodu i potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu psa. Być może jesteś w stanie zapewnić takiemu czworonogowi dom zastępczy na czas epidemii.

Ważne! Stosuj bezpieczne zasady dotyczące kontaktu  z osobami objętymi kwarantanną.

Zwróć uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy wyprowadzaniu czworonoga z domu objętego kwarantanną. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie, a przejmującą zwierzę. Psa należy wystawić za drzwi z założoną obrożą lub szelkami oraz przypiętą smyczą (w razie potrzeby z założonym kagańcem). Tymczasowy opiekun zwierzęcia powinien być wyposażony w jednorazowe rękawiczki i nie dotykać smyczy, obroży, ani zwierzęcia bezpośrednio.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 • Masz pytania, wątpliwości dotyczące twojego czworonoga, chcesz pomóc i zaangażować się w opiekę nad zwierzakami w czasie kwarantanny, chcesz zostać wolontariuszem? Pod numerem telefonu: będziesz mógł uzyskać podstawowe informacje na temat zwierząt w czasie epidemii. 722 299 201. Telefon jest czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu.
Dej pozōr tyż:  Chorzowske hutnictwo mo swōj nowy dōm

Ważne! Urząd Miasta Rybnika informuje, że pełni wyłącznie funkcję pośredniczącą. Miasto Rybnik nie ponosi odpowiedzialności za ustalanie szczegółów dotyczących opieki nad zwierzętami pomiędzy opiekunem stałym, a tymczasowym oraz za sposób jej wykonania. Miasto Rybnik  nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe w trakcie pełnienia opieki lub w związku z pełnioną opieką.

Przetwarzanie danych odbywa się zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), a administrator danych dokłada wszelkich starań, aby zapewnić odpowiedni stopień ich ochrony.

https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=349

Najważniejsze zalecenia dotyczące tymczasowej opieki nad zwierzęciem, opracowane na podstawie rozmowy z wolontariuszami Fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią” z Rybnika:

 1. Należy zwrócić uwagę na posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie i ewentualnie chorób zakaźnych oraz na zastosowaną profilaktykę przeciwpasożytniczą.
 2. Należy uzyskać informacje o ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach, sposobie żywienia oraz występujących u zwierzęcia problemach behawioralnych.
 3. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia podczas spaceru oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy odpinać psa ze smyczy. Zwierzę, którym opiekujemy się  tymczasowo nie jest z nami związane, może nie reagować na komendy. W przypadku zwierząt ras uznawanych za agresywne wskazany jest dodatkowo kaganiec, który powinien zostać założony przez właściciela zwierzęcia.
 4. Zachęcamy do czipowania zwierząt lub/oraz umieszczania przy obroży adresówki z numerem telefonu – w przypadku ucieczki zwierzęcia łatwiej będzie dotrzeć do właściciela.
 5. Pomoc powinny deklarować osoby pełnoletnie w innym wypadku tylko za zgodą rodziców.
Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 10.01.2021

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza