Z Rybnika do Radlina – zaproszenie na wycieczkę

Podróżuj z Ignacym: Radlin szlakiem Emmy i Marcela.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy zaprasza 14 kwietnia (niedziela) na wycieczkę autokarową z Rybnika. W programie spacer z przewodnikiem po Radlinie szlakiem Emmy i Marcela, obiad w restauracji Szykowna, oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku z pokazem parowej maszyny wyciągowej w ruchu.

W rolę przewodnika wcieli się Joanna Stebel, prowadząca blog Sassy Silesian pasjonatka dziedzictwa przemysłowego śląskiej ziemi.

„Szlak Emmy i Marcela – Industrialne Atrakcje Radlina” to ścieżka edukacyjna poprowadzona wzdłuż miejsc związanych z historią górnictwa. To kolebka przemysłu węglowego ziemi rybnickiej, która kryje w sobie mnóstwo ciekawych i zapomnianych miejsc i historii.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Szlak Emmy i Marcela to w sumie 17 miejsc na terenie Radlina, w większości symbolizujących byłe kopalnie, szyby, w tym również bieda-szyby. Z drugiej strony to miejsca z górnictwem i historią górniczego Radlina związane nierozerwalnie, choć nie są wprost miejscami dawnych zakładów przemysłowych.” (polskieszlaki.pl).

Bilety: 90 zł (dorośli), 60 zł (dzieci i młodzież do 18 roku życia) online https://bilety.kopalniaignacy.pl lub w kasie Zabytkowej Kopalni Ignacy

Cena zawiera: przejazdy autokarem, przewodnika, obiad w restauracji oraz wstęp do obiektów, w tym pokaz maszyny parowej w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Harmonogram wycieczki:

– 9.41 – przyjazd pociągu KŚ z Katowic do Rybnika (Dworzec Główny)

– 10.00 – wyjazd z byłego PKS w Rybniku (przy Biedronce, ul. 3 Maja 31) do Zabytkowej Kopalni Ignacy

– 10.30 – wyjazd z Zabytkowej Kopalni Ignacy

Dej pozōr tyż:  O Ślązakach i Śląsku w Dobrodzieniu i w Europie!

– 10.40 – wejście do Izby Regionalnej Miasta Radlin

– 11.30 – spacer do “Grubskich Brzegów” – miejsca pierwszych szybów kopalni Hoym oraz do Pomnika Ofiar Szybu Reden

– 12.30 – spacer po Kolonii Emma (osiedlu przykopalnianym zaprojektowanym i wybudowanym po 1897 roku i w latach 1910-1913) oraz po innych punktach związanych z górnictwem i historią górniczego Radlina

– 14.30 – Obiad w restauracji Szykowna

– 15.30 – wyjazd w stronę Zabytkowej Kopalni Ignacy

– 15.45 – zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy (16.00 pokaz maszyny parowej)

– 17.00 – wyjazd w stronę centrum Rybnika

– 17.35 – odjazd pociągu do Katowic

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza