W poszukiwaniu naszyjnika Emmy. Historia Radlina w grze [Fotorelacja]

Dziesiątki radlinian zebrały się na pl. Radlińskich Olimpijczyków 10 września. Wszystko za sprawą fundacji Eduarte, która w mediach społecznościowych obwieściła sensacyjną wiadomość o znalezieniu naszyjnika Emmy – legendarnej córki jednego z założycieli radlińskiej kopalni. Podczas gdy zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny prezentować miał na scenie cenne znalezisko, okazało się, że… naszyjnik znów zaginął!

Tak wyglądał początek fabularnej gry miejskiej, opracowanej przez niezawodnych organizatorów ciekawych wydarzeń kulturalnych z Eduarte. Tym razem radlińska fundacja do organizacji tego wydarzenia wciągnęła także uczestników dwóch radlińskich grup nieformalnych, czyli inicjatywy “Belfry Bazgrolą” oraz biegaczy z grupy “Radlinioki w biegu”.

Pomysłodawcy od kilku miesięcy intensywnie pracowali nad fabułą gry miejskiej, która łączyła w sobie atrakcyjną zabawę dla całych rodzin oraz edukację z zakresu historii Radlina i poznawania górnośląskich zwyczajów. Oprócz samej Emmy i jej naszyjnika, bohaterami gry były także niesforne “Beboki” , czyli stwory ze śląskich opowiadań ludowych.  Dla uczestników zabawy, czekały także ciekawe występy – Ślonskiej Bajarki i  zespołów Ema Band, Chwila Nieuwagi oraz Grupa Przyjaciół i Nie Tylko.

To kolejne ciekawe wydarzenie autorstwa Eduarte, po kilku edycjach świątecznych koncertów, serii filmów przybliżających ciekawe osobistości ze świata kultury czy powołania do życia klubu miłośników gier planszowych. Jak przyznają sami członkowie fundacji pomysłów na ciekawe działania nie brakuje. Czekamy zatem na kolejne kreatywne pomysły!

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Zdarzyło się w czerwcu. Śląskie kalendarium

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza