W Katowicach w sobotę zaprotestują przeciwko nienawiści i przemocy

W sobotę o godz. 18 na rynku kwiatowym w Katowicach odbędzie się protest „Solidarnie z Białymstokiem – Katowice dla Tolerancji”. Organizatorzy piszą na stronie wydarzenia, że chcą w ten sposób okazać solidarność z uczestnikami Marszu Równości w Białymstoku i wyrazić sprzeciw wobec nienawiści rozpowszechnianej i podsycanej w niektórych mediach i kościołach.

W ostatnią sobotę oczy całej Polski zwrócone były na Białystok. Ulicami tego miasta przechodziła legalna demonstracja – Marsz Równości. Na jej drodze stanęła jednak agresywna kontrmanifestacja. Uczestnicy Marszu Równości zostali zaatakowani – byli bici, opluwani, zastraszani, obrzucani kamieniami i petardami. Jak piszą organizatorzy katowickiego wydarzenia, nienawiść pokazała swoje straszne oblicze, znane dotychczas z historii pogromów i takim zjawiskom chcą się w sobotę przeciwstawić.

W ciągu kilkudziesięciu godzin zainteresowanie wydarzeniem wyraziło ponad tysiąc osób. Organizatorem są aktywistki i aktywiści skupieni wokół ruchu Strajk Kobiet.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

fot. Marcin Musiał

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Subregionalne Centrum Zielonej Energii

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza