Spis powszechny 2021: czy będzie można deklarować narodowość śląską? Mamy odpowiedź GUS
Wielkimi krokami zbliża się kolejny spis powszechny. Tym razem planowany jest on na 2021 rok. Czy będzie można w nim deklarować narodowość śląską i język śląski? Zapytaliśmy u źródła, czyli w Głównym Urzędzie Statystycznym, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie spisu.
W tym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź, w której GUS informuje nas, że aktualnie przygotowywana jest metodologia i zakres spisu powszechnego 2021, “w którym planuje się zadanie pytań o przynależność narodowo-etniczną oraz język używany w kontaktach domowych. Nie przewiduje się natomiast zadawania pytania o język ojczysty“.
Obecnie przygotowywany jest formularz elektroniczny, który będzie testowany w dwóch spisach próbnych.
Zasadniczo pytania powinny wyglądać podobnie do pytań o narodowość i język regionalny ze spisu w roku 2011.
A co z deklarowaniem narodowości śląskiej i języka śląskiego? GUS informuje, że podobnie jak w spisie 2011 “nie będzie stosowany żaden zamknięty katalog dopuszczalnych rodzajów narodowości (etnonimów) czy rodzajów języka, a konstrukcja pytania w formularzu umożliwi wyrażenie dowolnej – pojedynczej lub podwójnej – identyfikacji narodowo etnicznej oraz wskazanie dowolnych języków kontaktów domowych, w tym jednego lub dwóch języków niepolskich.”
To dobre wieści dla Ślązaków, z których wielu obawiało się, że przy obecnej władzy mogą pojawić się problemy z deklarowaniem narodowości śląskiej.
Dyrektor Departamentu Systemów Teleinformatycznych Geostatystyki i Spisów prosi również, aby do momentu zatwierdzenia ostatecznej wersji pytań spisowych nie publikować ich na naszym portalu. Dlatego poniżej tylko fragment odpowiedzi.
Przypomnijmy, że w ostatnim spisie powszechnym z 2011 roku 846,7 tys. osób w Polsce zadeklarowało narodowość śląska, z tego 375,6 tys. jako jedyną, a 435,8 tys. jako pierwszą. Język śląski jako domowy wybrało 529,4 tysięcy osób, z czego 126,5 tysięcy mówi w domu wyłącznie po śląsku.