Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80. w dzielnicy południowej: osiedla M, N i O”

Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 70. i 80. XX wieku.

Wraz z początkiem lat 70. XX wieku rozpoczął się nowy etap wielkiej rozbudowy Tychów. Prace planistyczne i budowlane objęły tereny położone na południe od wykopu kolejowego, inicjując tym samym powstanie tzw. dzielnicy południowej. Kolejne powstające w dzielnicy zespoły zabudowy charakteryzowały się nowymi rozwiązaniami w zakresie układów urbanistycznych, form architektury oraz technologii budowlanych. Ich zrealizowane fragmenty są rezultatem szeregu uwarunkowań, które wpływały na decyzje projektowe oraz możliwość i zakres ich realizacji. Zagadnienia te zostaną omówione w trakcie dwuczęściowego cyklu spacerówtrasa pierwszej części obejmuje tereny osiedli N i O wraz obszarem nieukończonego Centralnego Ośrodka Miejskiego, a także osiedle M.

Na drugą część spaceru zapraszamy 13 sierpnia 2022 (sobota), godz. 11.00: „Na południe! Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80. w dzielnicy południowej: osiedla K, L i S”

data: 23 lipca 2022 (sobota), godz. 11.00–13.00
miejsce zbiórki: ul. K. Darwina (pod pomnikiem Hanny i Kazimierza Wejchertów), Tychy
prowadzi:
Mateusz Miłoń
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/na-poludnie-tyska-architektura-i-urbanistyka-lat-70-i-80-w-dzielnicy-poludniowej-osiedla-m-n-i-o/

Dej pozōr tyż:  Marsz Autōnomije 2024

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza