Tydzień śląskiej nauki w Europarlamencie, czyli Śląsk w Europie 3.0!

Europejskie Miasto Nauki to szansa na rozwój regionu, a także możliwość zaakcentowania roli naszych uczelni w europejskiej przestrzeni naukowej. Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten zaszczytny tytuł. W ramach obchodów, śląskie uczelnie przygotowały program wydarzeń promocyjnych w Parlamencie Europejskim, którym patronuje europoseł Łukasz Kohut. Wiodącym projektem jest „50 tygodni Miasta Nauki”, który opiera się o 6 ścieżek tematycznych takich jak zdrowie i jakość życia, klimat i środowisko, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe oraz kreacja i krytyka.

Czasy, w których Śląsk był postrzegany wyłącznie przez pryzmat rolady i węgla bezpowrotnie minęły! Śląsk to wyjątkowa kultura, nowoczesny przemysł i prężnie rozwijająca się nauka. Chcemy Europie pokazywać skarby naszego regionu. Jesteśmy dumni z osiągnieć naszych naukowców. Jesteśmy dumni z naszego Śląska! – mówił na otwarciu wystawy Łukasz Kohut.

Natomiast rektor Uniwersytetu Śląskiego profesor Ryszard Koziołek mówił: Wystawa przygotowana przez artystów ASP w syntetyczny sposób uruchamia wyobraźnię o paradoksach śląskiej przestrzeni, której obrazem fundamentalnymi są góry obrócone głową w dół i wywrócone na drugą stronę, czyli twory geologiczne zwane kopalniami. Razem z wystawą do Brukseli zawitało 7 uczelni Konsorcjum Akademickiego Miasta Nauki KATOWICE 2024.

W trakcie tygodnia śląskiej nauki odbył się szereg wydarzeń w Brukseli. Jednym z nich była debata na temat populizmu, w której wziął udział były premier, a dziś eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Poza tym odbyła się dyskusja na temat transformacji energetycznej z udziałem śląskich naukowców.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tychy: Zaprojektuje czapki frygijskie na IO

Budujemy symboliczny most kultury nad Brynicą, bo już dawno odrzuciliśmy animozje. Chcemy opowiadać historię naszego regionu i wspólnie działać na jego rzecz. Temu służy projekt Europejskiej Stolicy Kultury dla Katowic i całej Metropolii, o który zabiegamy w 2029 roku. Wspólnie – Śląsk i Zagłębie. – podsumował europoseł Łukasz Kohut.

Nagranie z otwarcia wystawy: https://www.facebook.com/share/v/wpwSQy1C5v1FQBrf/?mibextid=WC7FNe

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza