Bartodziej & Soika: Zmierzch prawych i sprawiedliwych

Polska była państwem w miarę praworządnym, do momentu przejęcia władzy przez PiS i dokonania przez tę partię zmian ustroju prawnego państwa. Na szczytach władzy pojawili się agresywni politycy, a wokół nich gromady pazernych nepotów. Powstała polityczna mafia oszustów, kłamców i złodziei okradających Polskę i Polaków. Ci ludzie stali się formalnie fundamentem władzy polskiego państwa. W normalnym kraju taka „mafia” zostałaby zdelegalizowana, a jej wodzowie osądzeni. W Polsce jest to niemożliwe, bo za nią stoi ponad siedem milionów  ludzi, którzy w dużej mierze nadal wierzą w Kaczyńskiego i głoszone przez niego kłamstwa. Odkrywanie prawdy o stanie państwa polskiego może potrwać bardzo długo.

Uniknąć TKM-u

Po wyborach rozpoczęła się odbudowa zrujnowanego porządku prawnego. Trudno żyć w kraju, w którym jedni politycy uznają jedno, a drudzy inne prawo. Rozpoczął się co prawda zmierzch  „prawych i sprawiedliwych”, jednak nim odejdą w niepamięć, będziemy jeszcze wiele razy świadkami gorszących zdarzeń. Takich jak podczas apeli partyjnych, zwanych miesięcznicami, kiedy to Prezes kieruje pod adresem oponentów słowa: ty gnoju, ty gówniarzu. Bardzo źle wypadła obrona przestępców, Kamińskiego i Wąsika przez Prezydenta, który przyjmował ich swojej siedzibie niczym bohaterów narodowych. Jego ministrowie i posłowie PiS nosili ich wizerunek na piersiach, a cała ta szopka odgrywana w partyjnym interesie, zakończyła się szturmem infantylnych dziadków na polski „Kapitol”. Okazało się, że nad Polską unosi się nie tylko widmo Putina, ale również Trumpa. Polska polityka pod sztandarami PiS-u, okazała się zwykłą błazenadą. Po pisowej władzy pozostał nam prawdziwie polski kacenjamer, na który nawet Tuskowi trudno znaleźć lekarstwo. PiS pod biało – czerwonymi sztandarami z patriotycznymi frazesami na ustach, nadal przedstawia się  jako jedyny prawy i sprawiedliwy obrońca Wolnych Polaków. Przypominamy słowa z Ody do młodości – „Gwałt niech się gwałtem odciska”. Dzisiaj oznaczają one, że trzeba naprawiać Polskę. Dobro PiS-u, nie może przesłaniać dobra ogółu. Usprawiedliwiają działania, czasem na granicy prawa, ministrów Bodnara i Sienkiewicza. Przestrzegamy jednak, aby nie popaść w TKM (teraz ku..a my). Rozpoczęło się rozliczanie rządów PiS. Zmiany kadrowe dokonywane przez nowy Rząd sięgają coraz głębiej, a po wyborach samorządowych zostaną zwielokrotnione. Należy jednak pamiętać, że na drodze ku praworządnej Polsce jest jeszcze sporo przeszkód. Jest Prezydent, są popsute i zabetonowane instytucje oraz oszołomiony lud. Filozofia TKM, byłaby politycznym samobójstwem.

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Kroll & Soika: Na manowcach

Szukanie Hitlera

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Mamy w Polsce polityczną wojnę domową, którą mógłby zakończyć consensus elit. Ponieważ elit politycznych w zasadzie nie mamy, szczególnie w obozie Kaczyńskiego, musimy się na tę wojnę godzić. Żyjemy w ciężkich czasach. Jesteśmy dziećmi wojny, które długo nie myślały, że wojna może  dotknąć nas ponownie. Tymczasem w epoce internetu i sztucznej inteligencji, koło historii toczy się o wiele szybciej niż w latach naszej  młodości. Może ono w każdej chwili zmiażdżyć ludzi bezmyślnych, nieprzygotowanych na konflikty zbrojne. Wojna już jest u naszych granic, w Ukrainie ale także na Bliskim Wschodzie. Rosja dokonała napaści zbrojnej na Ukrainę. Polska potępia Rosję i wspomaga Ukrainę, dlatego w każdej chwili może również zostać przez Rosję zaatakowana. Nasze bezpieczeństwo gwarantuje członkostwo w NATO. To jednak za mało, tym bardziej, że Trump może wycofać Stany Zjednoczone z tego sojuszu. Efektywność pomocy wojskowej będzie zależała w dużym stopniu od naszych bezpośrednich sąsiadów, szczególnie od Niemiec,  od szybkości i jakości reakcji niemieckiej armii. Tymczasem lud pisowy, a przede wszystkim ich bożek, wynieśli antyniemieckość na wyżyny absurdu i głupoty. „Głupota nie czyni złym, złość zawsze czyni głupim” (Francoise Sagan), dlatego nie widzą oni, że naszą rzeczywistość polityczną kształtuje Putin, a nie Niemcy. Od wielu lat widzimy szkodliwą dla Polski, osobistą animozję Kaczyńskiego do Tuska. Szukając adrenaliny, czyni z niego wrogiego Polakom Niemca, który przejął władzę w Polsce po to, aby reprezentować w niej wolę niemiecką. Ze starczą upierdliwością, przedstawia go nam jako człowieka związanego z Wehrmachtem, niemieckiego agenta, a nawet współczesnego Hitlera. Znamy poszukiwaczy Hitlera z autopsji. Ruski sołdat w czasie wojny z pepechą w ręku, wpadał do domu i grzebiąc w szafach i komodzie wrzeszczał – gdzie Hitler. Szukaniem dzisiejszego Hitlera, PiS przykrywa  okradanie Polski i Polaków.

Dej pozōr tyż:  Lider RAŚ mówi: „Dzięki naszemu uporowi Śląsk wszedł do mainstreamu”. I zapowiada powrót regionalistów do sejmiku

Chcemy pokoju

Nie po to głosowaliśmy na obóz demokratyczny, żeby nadal przyglądać się wygłupom Kaczyńskiego i zgadzać się na nie w tych trudnych czasach. Państwo polskie to nasz wspólny dom do którego po wojnie zostaliśmy dokwaterowani, nie zmieniając miejsca zamieszkania. Jeszcze teraz jesteśmy eufemistycznie nazywani autochtonami. Nie mamy polskich korzeni i polskiej tożsamości, stąd zawsze traktowano nas z wyższością. Jesteśmy Ślązakami, których niegdyś tak określił Henryk Kroll, lider MN – „Na Ślązaka nie należy patrzeć z polskiego czy niemieckiego punktu widzenia. Ślązak to ten, dla którego mała ojczyzna jest najważniejsza, czyli dom, jego otoczenie, ludzie, tradycja i historia. Potem przychodzi narodowość, czyli związek z tą dużą ojczyzną, dalszą i nieco bardziej abstrakcyjną”. Ten filozoficzny pogląd Krolla nie może usprawiedliwiać niczym nie wymuszonej decyzji Zarządu TSKN, o zmianie długoletniej nazwy komitetu wyborczego. Przyjęta w miejsce „Mniejszość Niemiecka” nazwa „Śląscy Samorządowcy” jest bardzo szeroka, bo każda osoba związana z samorządem na Śląsku, jest śląskim samorządowcem, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Dla zwykłego wyborcy nowa nazwa nic nie oznacza, nie stoi za nią żadna tradycja polityczna, o identyfikacji z Mniejszością Niemiecką nie wspominając. Może jedynie satysfakcjonować miejscowych nacjonalistów, którzy mają prawo uznać, że kolejny etap walki o polskość Górnego Śląska zakończył się ich sukcesem. Zauważyliśmy opinię Andrzeja Buły – marszałka województwa i lidera Platformy w woj. opolskim, który o Mniejszości Niemieckiej powiedział, że nigdy go nie zawiodła i jest jego pierwszym partnerem do rozmów i działań. Nas szeregowych członków Mniejszości, jej liderzy jednak zawiedli. Nie przeciwstawili się pisowej szczujni w kwestii nikomu nie służącej, antyniemieckiej retoryki Kaczyńskiego, Czarnka, Kowalskiego i im podobnych. Byłoby to dobrze odebrane przez większość Polaków i Niemców i pobudziłoby liderów PiS do refleksji. Jeszcze nic straconego, bowiem w każdej chwili liderzy MN  mogą pokazać, że nam bardziej niż Kaczyńskiemu i jego akolitom, zależy na pokoju z Niemcami i spokoju w kraju. Najpierw jednak trzeba przestać się bać własnego cienia i własnej tożsamości.

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Kroll & Soika: Na manowcach

    Gerhard Bartodziej                Bernhard Soika

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

2 kōmyntŏrze ô „Bartodziej & Soika: Zmierzch prawych i sprawiedliwych

 • 27 lutego 2024 ô 21:25
  Permalink

  Kiedy ja tych lesnych dziadkow lubie czytac i mam szacunek dla nich . Wiesz za co ? Za spokoj z jakim odnosza sie do spraw o ktorych pisza . Po prostu ich lubie . Ze gnoja prawice ? Coz , prawica ma to na co sobie zasluzyla .

  Ôdpowiydz
 • 23 lutego 2024 ô 18:09
  Permalink

  Tym dwóm leśnym dziadkom, którzy oprócz gnojenia prawicy nie potrafią nic, już dziękujemy. Ich opinie są nudne i przewidywalne jak telenowela. Auf Wiedersehen, ciście chopy na pynzyjo.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza