Tychy: “Śnialnia. Śląski underground” w MMT

Gościem kolejnej odsłony cyklu „Mozaika górnośląska” będzie Rafał Księżyk, autor książki „Śnialnia. Śląski underground”, wydanej w październiku 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Spotkanie poprowadzi Stanisław Ruksza.

Ezoteryczna historia polskiej inteligencji. Polifoniczna opowieść o alchemii, psychodelii i buddyzmie w artystycznej enklawie zainicjowanej w latach 60. XX w. na Górnym Śląsku. Malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek uciekli z realiów PRL–u do Śnialnilegendarnej Pracowni przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach – żeby śnić o wolności. Kusili duchowością, a po 1989 roku testowali granice odzyskanej wolności.

Historia ucieczki z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Wydawało się to eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość. To tam publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób. W kręgu ich oddziaływania znalazły się ważne dla polskiej kultury postacie, m.in.: Zdzisław Beksiński, Henryk Mikołaj Górecki, Jerzy Ilg, Ryszard Krynicki, Mieczysław Litwiński, Jacek Ostaszewski, Tadeusz Sławek, Olga Tokarczuk czy Ingmar Villqist.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, współautor bestsellerowych biografii artystów: Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego i Muńka Staszczyka. Autor książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka u transformacja 1989–1993” oraz „Śnialnia. Śląski underground”.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 14.04.2023

Stanisław Ruksza – historyk sztuki (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego), kurator wielu wystaw w kraju i za granicą, autor tekstów, redaktor książek, wykładowca (m. in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Akademii Sztuki w Szczecinie); przewodniczący Rady Uczelni Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2021 roku). Od 2017 roku dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie i główny kurator instytucji. W latach 2008–2017 dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. W latach 2003–2004 współpracował jako asystent Andrzeja Urbanowicza, kultowego malarza psychodelicznego, w legendarnej pracowni Piastowska 1 w Katowicach przy powstawaniu wystawy i książki „Katowicki Underground Artystyczny po 1953 roku” (wyd. Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice 2003). W swoich badaniach koncentruje się na związkach sztuki z przemianami społecznymi i politycznymi, zagadnieniu seksualności i śmierci, oraz zjawiskach granicznych w sztuce współczesnej. Rezydent m.in. apexart w Nowym Jorku (2009), Careof DOCVA w Mediolanie (2013, 2015) i Cité internationale des arts w Paryżu (2017), MeetFactory w Pradze (2018).

data: 21 lutego 2024 (środa), godz. 17.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gość: Rafał Księżyk
prowadzi: Stanisław Ruksza
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza