Tychy: „Śląskie potwory i inne (nie)szczęścia”

Czy beboki i heksy istnieją? W jakie potwory wierzono kiedyś na Śląsku? Czy w strasznych opowieściach znajduje się choćby jedno ziarenko prawdy? Czy dostrzegamy te stwory w naszej codzienności?

Z pewnością jednak żyją wśród nas poprzemysłowe bestiekopalnie, fabryki, hałdy, kominy i rury. Spojrzymy na Śląsk z szerszej perspektywy i spróbujemy opowiedzieć własne historie, patrząc na świat oczami fotografa. Przyjrzymy się, co fotografowali na przełomie lat 70. i 80. XX wieku członkowie Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. Patrząc na ówczesny Śląsk, zestawimy tamte obrazy z tym, co dostrzegamy obecnie.

To propozycja nie tylko dla najmłodszych – zapraszamy też rodziców i opiekunów, ponieważ doceniamy rodzinne i międzypokoleniowe więzi. Ważne: osoby niepełnoletnie zapraszamy w towarzystwie opiekuna.

Zachęcamy również grupy zorganizowane – można zamówić warsztaty w innym, wcześniej wspólnie ustalonym terminie do 5 stycznia 2024 roku (udział płatny: 150 zł od grupy, maksymalna liczba uczestniczek i uczestników to 30 osób).

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

data: 25 listopada 2023 (sobota), godz. 12.00–14.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi:
Natalia Sitko
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
koszt: 10 zł od osoby
uwaga!
obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy wpisać: „warsztaty Śląskie potwory i inne (nie)szczęścia 25.11.2023 – imię i nazwisko uczestniczki lub uczestnika”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza