Sejm odrzucił ustawę o języku śląskim! Monika Rosa: Nie poddam się w walce o śląską godkę, w następnej kadencji wygramy!

Temat języka śląskiego w Sejmie równie szybko zniknął, co się pojawił. Posłowie odrzucili wniosek posłanki Moniki Rosy o rozpoczęcie prac nad ustawą nadającą językowi śląskiemu status języka regionalnego.

Batalia o uznanie języka śląskiego za język regionalny trwa już kilkanaście lat. W tej kadencji Sejmu twarzą tych starań jest Monika Rosa, posłanka .Nowoczesnej z Katowic. Razem z naszym redakcyjnym kolegą Marcinem Musiałem zorganizowała akcję #SzafnymyTo, której efektem miało być uznanie języka śląskiego za język regionalny. W styczniu 2018 roku posłanka Rosa złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy. Na prawie 1,5 roku utknął on w tzw. zamrażarce sejmowej. Dopiero teraz udało doprowadzić się do głosowania w sprawie rozpoczęciem prac nad projektem ustawy. Przed głosowaniem głos zabrała Rosa.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W swoim emocjonalnym wystąpieniu podkreślała między innymi to, że językiem śląskim posługuje się pół miliona Ślązaczek i Ślązaków. Rosa dodawała też, że bez wsparcia państwa ten język wymrze.

Język śląski to nie jest sprawa tylko śląska. To sprawa ogólnopolska!

Zakończyła swoje wystąpienie Rosa

Chwilę potem odbyło się głosowanie. Wzięło w nim udział 427 posłów. Za przyjęciem wniosku było 172 posłów, przeciw 245. 10 posłów wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił wniosek głosami Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz’15. Pracować nad ustawą o języku śląskim chcieli wszyscy posłowie .Nowoczesnej oraz całe kluby PO-KO i PSL-UED.

Przegrana w głosowaniu nie zniechęca jednak posłanki Rosy do dalszych prac.

Niestety potwierdziło się, że ta kadencja jest najbardziej antyśląska w historii Sejmu. PiS i Kukiz’15 po raz kolejny pokazały antyobywatelską twarz. Głęboko wierzę, że na jesień w Sejmie pojawia się ludzie, którzy lepiej rozumieją współczesną Polskę i Śląsk – Ślązacy mają prawo do swojego języka i kultury. Nie poddam się w walce o śląską godkę i wierzę, że w następnej kadencji wygramy! Język śląski musi być chroniony i musi trafić do szkół, żeby nie wymarł!

– mówiła po głosowaniu Monika Rosa

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza