Rybnik: wkrótce ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy

Jak co roku o tej porze, w Rybniku już wkrótce zapanuje odświętny klimat. Będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, świetlne dekoracje ulic i placów i cieszące się rok temu ogromnym powodzeniem – koło widokowe.

Świąteczne szaty miasta

Już kilka dni temu, w różnych punktach miasta pracownicy rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej rozpoczęli wieszanie świątecznych dekoracji.

– W tym roku ustawimy lub przyozdobimy około 40 choinek, na których zawiesimy ok. 2000 szt. bombek i 1700 szt. innych elementów dekoracyjnych – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej. – Ponadto zawiesimy ok. 4000 mb sznurów świetlnych, 140 elementów nasłupowych, 12 elementów pomiędzy elewacjami, przyozdobimy fontanny i ustawimy dwie stajenki – wymienia.

Wśród tegorocznych nowości znajdzie się 40 szt. elementów nasłupowych w kształcie choinki w dzielnicach miasta, nowa dekoracja ul. Korfantego i Zamkowej oraz scenka świetlna z ławeczką na rynku. Na rynku staną też sanie z reniferami.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Rynkowa choinka – która ustrojona zostanie w kolorach niebiesko-srebrnych – to w tym roku jodła kalifornijska, o wysokości ok. 10 m. Do śródmieścia przyjedzie z dzielnicy Gotartowic, z ul. Jutrzenki.
Oświetlenie na Rynku i jego okolicach włączone zostanie w sobotę 4 grudnia, w dzielnicach światełka zapalne będą sukcesywnie do 21 grudnia.

Jarmark na rynku

Świąteczny klimat poczujemy w Rybniku już 26 listopada, kiedy to na rynku ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy. O ile nie zostaną zaostrzone obowiązujące w kraju ograniczenia epidemiczne, kramy oferujące świąteczny asortyment czynne będą do 23 grudnia, w godzinach:

  • od poniedziałku do piątku: 10.00-18.00
  • od soboty do niedzieli: 10.00-20.00
Dej pozōr tyż:  Mikołów: Spotkanie wokół Wiktora Szołtyska

Na płycie rynku ustawionych zostanie ponad 10 stanowisk z różnorodnym asortymentem, jak również domek “wiatrak” z grzanym winem.

„Koło widokowe”

Do Rybnika powróci ubiegłoroczna atrakcja –  koło widokowe. Będzie ono czynne codziennie (za wyjątkiem 24 i 25 grudnia) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 21.00 oraz soboty i niedziele od 11.00 do 21.00.

Będzie to atrakcja odpłatna – wejściówka to koszt 20 zł (bilet normalny) lub 15 zł (ulgowy – dzieci do 8 lat). Cena obejmuje wykonanie 3 obrotów w czasie 10-15 min.

– Koło wjedzie na płytę rynku w piątek, 19 listopada w godzinach wieczornych, a jego montaż potrwa kilka kolejnych dni – mówi Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury. – W sobotę, 20 listopada rano rozpocznie się montaż jarmarkowego „wiatraka”, a od poniedziałku ustawiane będą domki handlowe. Całość ruszy 26 listopada i w przypadku świątecznych stoisk czynna będzie do 23 grudnia, zaś  domek-wiatrak i koło widokowe zostaną na rynku do 9 stycznia 2022 roku – dodaje J. Wójcik.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Świąteczny klimat poczujemy także w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, gdzie z okazji finalizacji prac na Szybie Kościuszko. Szyb zostanie podświetlony, zwiastując nowy początek tego miejsca. Dekoracja rozbłyśnie 4 grudnia z okazji Barbórki.

DDTV na rybnickim rynku

I jeszcze przedświąteczna ciekawostka: 18 grudnia do Rybnika zawita mobilne studio Dzień Dobry TVN w wersji świątecznej. Na płycie rynku  powstanie specjalnie zaaranżowana wioska św. Mikołaja, którą każdy z mieszkańców będzie mógł odwiedzić. Klimatu dodawać będą elfy, choinki, sanie i sam św. Mikołaj. W ramach DDTVN zaplanowano również „wejścia pogodowe”. Tego dnia prognoza pogody zapowiadana będzie z Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Dej pozōr tyż:  Piekary Śląskie: Literacki panel dyskusyjny "Śląsk kobiecym okiem”

 

Foto: L. Tyl (UM Rybnik)

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza