Rybnik: Kolejowy weekend w Kopalni Ignacy

W najbliższą sobotę i niedzielę pasjonaci kolei koniecznie powinni zawitać do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Kolejowa makieta modułowa, warsztaty modelarskie dla dzieci, spotkanie z konduktorem Kolei Śląskich to część atrakcji, jakie w najbliższy weekend zagoszczą w Niewiadomiu.

Modelarze z Beskidzkiej Gruby Modelarskiej zaprezentują makietę w skali H0. Odwzorowuje ona z niezwykłą precyzją fragment istniejącego szlaku kolejowego. Makieta budowana jest od kilku lat. Jej twórcy ze szczegółami odtworzyli nie tylko infrastrukturę kolejową, ale i cały otaczający ją krajobraz. Makieta będzie dostępna w sobotę, 12.06.2021 r. w godzinach 10.00-18.00, a w niedzielę, 13.06.2021 r. w godzinach 9.00-17.00. Wstęp: dorośli 5 zł, dzieci bezpłatnie.

Ponadto, dla dzieci prowadzone będą warsztaty modelarskie pod okiem modelarzy ze stowarzyszenia „Modelarstwo i edukacja”. Mali uczestnicy będą mogli zbudować własny model pociągu i stworzyć miniaturową makietę. Dzieci będą mogły także wczuć się w rolę maszynisty i samodzielnie pokierować pociągami na makiecie kolejowej przygotowanej specjalnie dla nich.

Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z panem Przemysławem Brychem, popularyzatorem transportu szynowego, zwanym w świecie nowych mediów – Konduktorem Przemkiem. Odbędzie się ono w sobotę, 12 czerwca o godz. 16.30. Najbardziej rozpoznawalny pracownik Kolei Śląskich opowie jak wygląda praca konduktora oraz kierownika pociągu Kolei Śląskich. Zdradzi też szczegóły ostatniej podróży pociągiem do Czarnogóry.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Z kolei w niedzielę, 13 czerwca o godz. 15.00 Andrzej Adamczyk, regionalny popularyzator historii poprowadzi wykład o dziejach transportu szynowego w Niewiadomiu. Tutejsza stacja kolejowa powstała już w 1858 roku, a tuż obok bocznica obsługująca pobliską kopalnię.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: wernisaż Bogusława Jasioka „Fotosegmenty”.

Kopalnia żywotnie związana była z linią kolejową. To właśnie dzięki kolejnictwu przetrwała do naszych czasów. O oczywistych i mniej oczywistych związkach świata kolei i świata górników chcemy opowiedzieć w najbliższy weekend – zapowiada Marek Gołosz, p.o. dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.

Kopalnia Ignacy została założona w 1792 roku po nazwą „Hoym”. Jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. To tu zaczęła się rewolucja przemysłowa na ziemi rybnickiej. Industrialna perła ziemi rybnickiej przygotowuje się do ponownego otwarcia. Część kopalni jest wyłączona z ruchu turystycznego. Turyści mogą zwiedzić maszynownię szybu Głowacki z maszyną parową z 1900 roku, wystawę „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”, udostępnioną dzięki uprzejmości Muzeum w Rybniku, a także wejść na dawną wieże ciśnień i podziwiać urzekającą panoramę Krainy Górnej Odry.

Trwają prace rewitalizacyjne w budynku nadszybia oraz maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie wystawa pt. „Wiek pary” obejmującą interaktywne eksponaty wraz parową maszyną wyciągową z 1920 roku.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza