Ruda Śląska: „Szeryf z Fryn City” – śląska komedia… z Dzikiego Zachodu

„No to nōm sie poszczynściło – spadek to jes rzecz dość miło!”…. ale czy na zicher? I czy Teksas może równać sie z Bykowinōm, Wirkiem i Kochłowicami? 

Stary kowboj John Bombon umiera, w testamencie zapisując swój saloon dwóm rodzinom – Ricie w Czerni z córką i siostrą oraz Siwemu Erwinowi z synami. Zaistniała sytuacja mocno frapuje Łoklanego Szeryfa, bo jak wiadomo: „Jedna familijo – baby! Drugo chopy – sztich do zwady!”. Energicznego przedstawiciela lokalnej władzy cechuje jednak nie tylko kabura nabita celnym koltem, ale także spryt. W myśl starej zasady „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, obmyśla plan jak zyskać na rodzinnym sporze…

Zgodnie z przewidywaniami Szeryfa, wizje zwaśnionych rodów na prowadzenie odziedziczonego lokalu są zgoła odmienne… Rita marzy o restauracji, w której na klienta czekać będą „dobre winko i żymloki… i na mantle bydōm hoki… Lojfry i na stołach kwiotki… ślydź solōny, puding słodki”.  Mężczyźni jednak obawiają się „babskiego” stylu – „kwiotki, deczki, gupie miny, czyste szklōnki i gardiny… co dwa dni pościyrej kurz, weź widołka i weź nóż” –  postanawiają więc siłą przejąć saloon. „Baby” jednak są równie charakterne i nie zamierzają poddać się bez walki!

Każdy jednak ma swoje słabości… Siwy Erwin jest znanym w całym Teksasie kowbojem, jednak z upływem lat na obczyźnie coraz bardziej tęskni za rodzinnym Śląskiem. A Szeryf – krok po kroku wcielając w życie swoje niecne zamiary nie przewiduje, że jego chytry plan może zostać zdemaskowany…

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Bajka o fynchelkach

Baby, Chopy, Szeryf?  Kto wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu? W czyje ręce trafi saloon?
A może…. jak to często bywa – znowu wygra miłość? Kto spędzi los swój w habicie? I … skōnd sie wziōnły trzy afy na Fryncicie??

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Stryj

Obsada: Anna Białoń, Joanna Romaniak, Nina Siwy, Jakub Podgórski, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wierzchowski, Jan Woldan

Premiera 10 października 2021. Szczegóły programu podamy wkrótce.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza