Katowice: dyrektor Teatru Śląskiego z prestiżową nagrodą

Robert Talarczyk odebrał prestiżową Nagrodę im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” 2021, dziękując za wyróżnienie podkreślał, że teatr to PRACA KOLEKTYWNA! I nie byłoby nagród bez wsparcia i pracy ludzi, z którymi ma zaszczyt oraz radość współpracować! – Tworzymy teatr dla ludzi i nie chodzi wcale o schlebianie gustom publiczności tylko o to, żeby widz był równorzędnym partnerem – powiedział Talarczyk odbierając nagrodę. – A jako, że tworzymy na Śląsku, staramy się mówić o wielokulturowości i poplątanej historii tego regionu.

W poniedziałek, 20 września Robert Talarczyk odebrał w Teatrze Powszechnym jedną z najważniejszych nagród teatralnych w Polsce i stał się ósmym laureatem wyróżnienia CZŁOWIEK TEATRU 2021. W długiej laudacji na temat aktora, reżysera i dyrektora Dorota Buchwald podkreślała, że jak mało kto potrafi on wsłuchiwać się w potrzeby widzów, dla których robi teatr a konsekwencja w tym działaniu i jego wrażliwości na lokalność rezonuje poza teatr przynosząc wydźwięk ogólnopolski. Doceniono go także za teatralne emocje przenoszone w języku śląskim i za nowy sposób mówienia o Śląsku w teatrze. Kapituła jednogłośnie przyznając nagrodę Robertowi Talarczykowi była zgodna, że przyznaje nagrodę twórcy, który buduje poprzez teatr wspólnotę i traktuje teatr jako miejsce bezpiecznej rozmowy na wiele trudnych tematów. Nie zapomniano także o roli Roberta Talarczyka jako producenta, który wielokrotnie oddawał debiutantom scenę do pracy twórczej – z tych spotkań i eksperymentów rozpoczęła się m.in. teatralna droga Artura Pałygi czy Eweliny Marciniak.

Dej pozōr tyż:  Tychy: Zaprojektuje czapki frygijskie na IO

Nagroda ma charakter prestiżowy i przyznawana jest corocznie Człowiekowi Teatru za działalność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Hübnera. W poprzednich latach wyróżnienie im. odbierali: Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Jan Englert, Jacek Głomb, Jerzy Trela, Tomasz Rodowicz, Dorota Buchwald. Po raz drugi wręczono także nagrodę Złoty Prolog, którą w Teatrze Powszechnym odebrał tym razem reżyser Jędrzej Piaskowski.

ROBERT TALARCZYK – obecnie dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, wcześniej dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Reżyser, aktor, dramaturg. Autor m.in. inscenizacji składających się na teatralną mitologię Śląska: „Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha, „Piąta strona świata” wg prozy Kazimierza Kutza, opartego na wątkach autobiograficznych spektaklu „Wujek. 81 Czarna ballada”. Dwukrotnie współpracował także ze Szczepanem Twardochem podczas inscenizacji i prapremier polskich „Dracha” oraz „Pokory”, w której to autor podjął się po praz pierwszy przygotowania teatralnej adaptacji swojej opowieści i debiutował tym samym jako dramatopisarz.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Robert Talarczyk to także twórca wrażliwy na tematy społeczne, m.in. inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Open The Door” w Katowicach, interdyscyplinarnego festiwalu, który oddaje głos wykluczonym i pomijanym, podczas którego mówi się głośno i odważnie o tym, co boli, wzrusza, porusza dziś społeczeństwa Europy i świata. Do katowickiego teatru, zaprasza co sezon najważniejszych twórców różnych pokoleń, m.in. Maję Kleczewską, Radosława Rychcika, Piotra Cieplaka, Nikołaja Koladę, Annę Augustynowicz, Wojciecha Farugę, Jacka Głomba czy Agatę Dudę-Gracz.

Dej pozōr tyż:  Marsz Autōnomije 2024

Jako dyrektor wiele razy dał się poznać jako człowiek o niezwykłej intuicji do debiutantów. Sam o sobie mówi, że jest „akuszerem karier” m.in. Eweliny Marciniak (debiut „Nowym Wyzwoleniem” w Teatrze Polskim), Artura Pałygi, który na jego zaproszenie debiutował jako dramaturg na zawodowej scenie (wspólnie przygotowali m.in. nagradzany i głośny spektakl „Żyd”) czy Weroniki Murek, której sceniczny debiut dramaturgiczny zrealizował w Teatrze Śląskim („Sztuka mięsa”) na Scenie w Galerii. Często podejmuje też świadome ryzyko zapraszając do świata teatru artystów z innych obszarów sztuki, jak np. rapera i producenta muzycznego Miuosha, który na zamówienie Teatry Śląskiego już trzykrotnie komponował muzykę sceniczną („Himalaje”, „Pokora”, „Wujek 81. Czarna ballada”).

Robert Talarczyk jest laureatem wielu nagród artystycznych mając na koncie m.in. Złote Maski czy nagrody otrzymywane na festiwalu R@port lub w konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

fot. Przemysław Jendroska

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza