Rosa do Morawieckiego: kiedy przeprosicie Ślązaków za nazwanie ich V kolumną?

 

 

Panie Premierze Morawiecki,

wybrał Pan sobie najtrudniejszy okręg do kandydowania. Ślązaczki i Ślązacy nie znoszą fałszu i hipokryzji, zwłaszcza u polityków, bo ci nie raz już ich bałamucili. Nie uniknie pan tu trudnych pytań, na pewno nie zadadzą ich usłużni dziennikarze, lecz obywatele. Jeśli chce pan być wiarygodny, to proszę jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

1) W 2011 r. Jarosław Kaczyński nazwał Ślązaków zakamuflowaną ukrytą opcją niemiecką. To był skandaliczny przykład wykluczenia Ślązaków ze wspólnoty obywatelskiej, stygmatyzowanie ich jako V kolumny. Prezes Kaczyński nigdy nie przeprosił za te słowa, które wrosły w politykę PiS wobec Ślązaków. Czy pan przeprosi?

2) W tej kadencji walczyłam w Sejmie o śląski język regionalny. Ślonsko godka jest ważna dla setek tysięcy Ślązaków. Chcą jej uratowania przed wyginięciem, a to będzie możliwe tylko dzięki nauczaniu języka śląskiego w szkole. Prawo i Sprawiedliwość rok przetrzymywało projekt ustawy w zamrażarce, a później w minutę go odrzuciło, bez żadnej dyskusji. Czy tak będzie wyglądał dialog ze Ślązakami i Wasze starania o śląską kulturę?

3) W przyszłym roku minie 75 lat od rozpoczęcia tragicznych zdarzeń zwanych Tragedią Górnośląską. Tysięce Ślązaczek i Ślązaków straciło po wojnie życie i zdrowie tylko dlatego, że uznawano ich za „element niepewny”. Czy będzie pan dążył do upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej? A może, jak zwykle, trudną historię będziecie starali się wybielić lub zamieść pod dywan?

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Kroll & Soika: Na manowcach

 

Ślązaczki i Ślązacy czekają na odpowiedź.

 

fot. archiwum prywatne / flickr

 

Monika Rosa (ur. 1986) – posłanka na Sejm RP wybrana z list .Nowoczesnej w okręgu katowickim, z wykształcenia politolożka. Pracowała w organizacjach pozarządowych i w kancelarii prezydenta Komorowskiego. W obecnej kadencji przedstawiła w Sejmie m.in. projekt ustawy o śląskim języku regionalnym i o związkach partnerskich.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza