Relacja z pierwszego spotkania „Ô hajmatach. Rozmowy regionalne”

23 września 2020 r. w restauracji Pikanteria na warszawskiej Saskiej Kępie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Ô hajmatach. Rozmowy regionalne” mające na celu promować regionalizm i spopularyzować pojęcie „hajmatu”.

Jako pierwszy przed gośćmi restauracji wystąpił śląski bloger i publicysta Łukasz Tudzierz, który za sprawą prelekcji „5 informacji o Śląsku, których uczyłeś się w szkole, a które okazały się nieprawdą” obalił kilka mitów dotyczących Śląska. Kolejnym prelegentem był dr inż. Piotr Wiśniewski, wiceprezes Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie-Batorym i pasjonat historii transportu publicznego; tematem jego wystąpienia była „Specyfika transportu publicznego w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym”. Pozostałymi mówcami byli współorganizatorzy wydarzenia – Paweł Szulik i Artur Kornel Wójcik – którzy wystąpili z prelekcjami „Mały wszechświat Księstwa Pszczyńskiego” oraz „Żory i Zielony Górny Śląsk”.

Pierwsza edycja „Ô hajmatach. Rozmowy regionalne” poświęcona była przede wszystkim Górnemu Śląskowi, choć organizatorzy chcą rozszerzyć tematykę spotkań także o inne regiony znajdujące się w dzisiejszych polskich granicach, a może nawet zahaczyć o państwa ościenne. Najważniejszym celem jest ukazanie poszczególnych „hajmatów”, ich kultury, tradycji oraz turystycznego potencjału zgodnie z założeniem, że każdy ma prawo do swojej tożsamości regionalnej.

Zapis spotkania jest już dostępny na platformie YouTube:

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Moc kultury #54: Ajschylos po śląsku

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza