Regionaliści poparli także Kohuta! Lider Wiosny rozdaje ulotki po śląsku [ZDJĘCIA]

Na ostatniej prostej przed wyborami wsparcie od Śląskiej Partii Regionalnej otrzymał Łukasz Kohut, kandydat Wiosny. Wcześniej takie poparcie dostał kandydujący z list Koalicji Europejskiej Marek Plura.

Na konferencji prasowej w Rybniku głosu poparcia Kohutowi w imieniu ŚPR udzielili przewodniczący partii Rafał Adamus i członek jej Rady Politycznej Aleksander König. Na briefiengu kandydata Wiosny wspierali również inni regionaliści: Dietmar Brehmer, Krzysztof Kluczniok i Józef Porwoł.

W tym momencie możemy się wykazać myśleniem regionalnym, a nie partyjnym. Kohut i Plura to osoby, które dużo zrobiły w myśleniu proregionalnym, dlatego robimy krok w kierunku tego, by zrezygnować z „dużej polityki”, która u nas na Górnym Śląsku nie zawsze powinna mieć tyle do powiedzenia, bo przede wszystkim powinniśmy myśleć o naszym najbliższym otoczeniu.

mówił tarnogórzanin Aleksander König

Jakie realne znaczenie może mieć poparcie ŚPR? Po wyborach samorządowych nie sposób tego ocenić. Ale zarówno dla Kohuta, jak i dla Plury, to poparcie było niezbędne, skoro swoje polityczne dążenia oparli na tematach śląskich. Postawa ŚPR pokazuje, że ta partia chce nadal być mającym coś do powiedzenia graczem na scenie politycznej. Po ostatniej klęsce zostali odcięci od samorządu, ale nadal mogą udzielać symbolicznego poparcia kandydatom partii ogólnopolskich. Ale czy to poparcie będzie tylko symboliczne czy też realne? Dowiemy się w niedzielę. Sukces obu kandydatów jest możliwy i byłby znaczącym poszerzeniem możliwości wpływania na debatę publiczną.

W tych wyborach Łukasz Kohut i Marek Plura w europarlamencie, na jesień Monika Rosa w Sejmie – to mogą być nasi ambasadorzy. Różne narracje, różne światopoglądy, ale połączeni Śląskiem. Niezbędni, by walka o prawa Ślązaków przeszła na następny poziom – skuteczności.

 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Chaja na zimowym stepie

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

fot. Natasza Perzak

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza